روش‌های جوانسازی پوست؛ آر اف بهتر است یا تزریق بوتاکس؟

روش‌های جوانسازی پوست

یکی از دغدغه‌های مهم افراد در جامعه مدرن امروزی حفظ زیبایی طبیعی و جوانسازی پوست است. متاسفانه با افزایش سن کلاژن سازی در بدن کاهش می‌یابد و همین موضوع باعث ایجاد چین و چروک‌هایی در صورت می‌شود. اما خبر خوب این است که در سال‌های اخیر روش‌های جوانسازی پوست صورت ایجاد شده است که می‌تواند تاثیرگذاری بالایی داشته باشد همانند تزریق بوتاکس و روش ار اف فرکشنال.

هر دو روش تزریق بوتاکس و روش ار اف فرکشنال از روش‌های تاثیرگذار برای جوانسازی پوست هستند اما جالب است بدانید که این دو روش به شیوه‌ای متفاوت از هم موجب جوانسازی پوست می‌شوند. روش درمانی مناسب برای هر فرد با توجه به نیاز وی و صلاح دید پزشک متفاوت است. اگر شما نیز به دنبال جوانسازی پوست خود هستید اما روش مناسب برای این کار را نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید.

منظور از ار اف فرکشنال چیست؟

روش ار اف فرکشنال که به آن میکرونیدلینگ رادیو فراکانسی نیز می‌گویند یکی از موثرترین روش‌های جوانسازی پوست است که می‌تواند به سفت شدن پوست و سایر مشکلات پوستی کمک کند. روش ار اف فرکشنال یک نسخه جدید و به روز از میکرونیدلینگ است. در این روش با استفاده از یک دستگاه کوچک که دارای سوزن‌هایی از جنس طلاست روی صورت برش‌های بسیار ریزی ایجاد می‌شود. سپس این دستگاه امواجی را به لایه‌های عمیقتر پوست ساطع می‌کند و به این ترتیب تولید کلاژن را در پوست تحریک می‌کند. به طور معمول افراد برای این که به پوستی شاداب و جوان دست یابند نیاز است که چندین جلسه از روش ار اف فرکشنال استفاده کنند.

منظور از  بوتاکس چیست؟

منظور از تزریق بوتاکس چیست

اگر به دنبال یک روش سریع برای جوانسازی پوست خود می‌گردید و می‌خواهید از شر چین و چروک‌های صورت خود راحت شوید، تزریق بوتاکس مناسب‌ترین روش برای شما است. در واقع بوتاکس از سم بوتولونیوم گرفته شده است و می‌تواند با فلج کردن عضلات شما در ناحیه تزریق باعث کاهش چشمگیر چین و چروک‌های صورت شما شود. تزریق بوتاکس با استفاده از یک سوزون کوچک و توسط پزشک انجام می‌گیرد.

تفاوت‌های اصلی تزریق بوتاکس و ار اف فرکشنال

هر دو روش تزریق بوتاکس و روش ار اف فرکشنال برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند اما این دو روش تفاوت‌هایی اساسی با هم دارند که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

کاربرد

اصلی‌ترین تفاوت بین استفاده از روش تزریق بوتاکس و ار اف فرکشنال کاربرد این دو روش است. به طور کلی تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک‌های سطحی پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک در صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در روش ار اف فرکشال با تحریک کلاژن سازی، چین و چروک‌های عمقی پوست نیز درمان می‌شود و همچنین پوست از حالت شل خارج شده و لیفت می‌شود.

مراحل انجام

مراحل انجام تزریق بوتاکس بسیار ساده است و خیلی سریع نیز انجام می‌شود. در روش تزریق بوتاکس پس از این که صورت فرد تمیز شد با استفاده از یک سرنگ کوچک بوتاکس به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. ممکن است بعضی از پزشکان برای تزریق بوتاکس از بی حس کننده نیز استفاده کنند. مدت زمان لازم برای تزریق بوتاکس معمولا بین 15 تا 30 دقیقه است.

روش ار اف فرکشنال که یک روش جوانسازی پوست است حدود 30 دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد. پس از انجام این عمل زیبایی فرد می‌تواند بالافاصله به خانه برگردد. مراحل انجام این عمل زیبایی به ترتیب عبارتند از:

 • تمیز و استرلیزه کردن پوست صورت
 • حرکت دادن دستگاه ار اف فرکشنال روی ناحیه صورت

همان طور که متوجه شدید این روش به آسانی قابل اجرا است و دوره نقاهت طولانی نیز ندارد. ممکن است در هنگام استفاده از این روش وارد شدن سوزن ها به پوست را احساس کنید اما معمولا با درد همراه نیست. همچنین پس از استفاده از روش ار اف فرکشنال احساس گرما در صورت محتمل است اما پس از مدتی این احساس نیز از بین می‌رود.

مزایای استفاده از بوتاکس و ار اف فرکشنال

هر دو روش تزریق بوتاکس و استفاده از روش ار اف فرکشنال مزایایی دارند. در ادامه مهم‌ترین مزایای هر روش ب صورت مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مزایای تزریق بوتاکس:

 • جوانسازی پوست و رفع چین و چروک صورت
 • دوره نقاهت کوتاه نسبت به سایر روش‌ها
 • تاثیر سریع

شما برای اطلاع دقیق از مزایا و معایب تزریق بوتاکس می‌توانید به مقاله مزایا و معایب تزریق بوتاکس مراجعه کنید.

مزایای روش ار اف فرکشنال:

 • جوانسازی پوست و تحریک کلاژن سازی
 • عوارض کمتر نسبت به سایر روش‌ها
 • نتایج طبیعی

عوارض استفاده از تزریق بوتاکس و ار اف فرکشنال

هر روش زیبایی عوارضی در بر دارد که هر فرد نیاز است با اطلاع از این عوارض اقدام به انجام این امور زیبایی کند. تزریق بوتاکس و استفاده از روش از ار اف فرکشنال نیز از این قائده مستثنی نیستند. در ادامه عوارض استفاده از این روش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عوارض تزریق بوتاکس بسته به ناحیه تزریق بسیار متفاوت است و معمولا این عوارض پس از یک تا دو روز از بین می‌رود. اصلی‌ترین عوارض مربوط به بوتاکس عبارتند از:

 • احساس درد و سوزش در ناحیه تزریق
 • قرمزی و یا کبودی در محل تزریق
 • احساس سرماخوردگی و سردرد
 • احساس درد در ناحیه گردنی
 • افتادگی پلک
 • خشکی چشم

البته توجه داشته باشید که می‌توان عوارض حاصل از تزریق بوتاکس را تا میزان زیادی کاهش داد. برای اطلاع بیشتر در این باره می‌توانید به مقاله مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس را مطالعه کنید.

استفاده از روش از ار اف فرکشنال یکی از روش‌های جوانسازی با کمترین میزان عوارض است. ممکن است پس از استفاده از روش ار اف فرکشنال در صورت احساس گرما کنید. همچنین قرمزی و التهاب صورت نیز دور از انتظار نیست. معمولا این علائم پس از 24 ساعت از بین می‌روند و ماندگار نیستند.

در برخی موارد نادر ممکن است فرد پس از استفاده از روش ار اف فرکشنال دچار سوختگی در ناحیه صورت شود. بنابراین توصیه می‌شود افراد حتما برای انجام روش ار اف فرکشنال به یک کلینیک زیبایی معتبر مراجعه کند.

مدت زمان ماندگاری

مقایسه مدت زمان ماندگاری بوتاکس و ار اف

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی تزریق بوتاکس و روش ار اف فرکشنال مدت زمان اثرگذاری آن می‌باشد. مدت زمان اثرگذاری بوتاکس به عوامل مختلفی همچون محل تزریق، برند بوتاکس مورد استفاده و غیره بستگی دارد با این حال به صورت معمول بوتاکس حدودا 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد.

ماندگاری روش ار اف فرکشنال نیز به تعداد جلسات درمان، دستگاه مورد استفاده و غیره بستگی دارد. با این حال روش ار اف فرکشنال ماندگاری بیشتری نسبت به روش بوتاکس دارد و حدودا 6 ماه تا یک سال ماندگاری دارد. بنابراین می‌توان گفت که روش ار اف فرکشنال از نظر ماندگاری انتخاب بهتری است.

هزینه

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد از نوع برند بوتاکس گرفته، تعداد واحدهای بوتاکس مورد استفاده، محل تاسیس کلینیک زیبایی و غیره بستگی دارد. بنابراین نمیتوان قیمت ثابتی را برای آن در نظر گرفت اما به طور کلی هزینه تزریق بوتاکس به طور میانگین بین 2 تا 3 میلیون تومان متغیر است.

هزینه مربوط به استفاده از روش ار اف فرکشنال نیز به عوامل گوناگونی همچون دستگاه مورد استفاده، مهارت پزشک و غیره بستگی دارد. با این حال به طور معمول هزینه هر جلسه ار اف فرکشنال بین 3 تا 4 میلیون تومان متغیر است.

البته لازم است که به این نکته توجه کنید که تزریق بوتاکس باید حداقل هر 6 ماه یک بار تمدید گردد اما فاصله زمانی بین جلسات ار اف فرکشنال بیشتر است.

جمع بندی

در این مقاله به صورت جامع به بررسی اصلی ترین تفاوت‌های تزریق بوتاکس و روش ار اف فرکشنال پرداخته شد. به طور کلی هر دو این روش‌ها برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما تزریق بوتاکس با فلج کردن عضلات صورت باعث کاهش چین و چروک‌های صورت می‌شود و روش ار اف فرکشنال با استفاده از امواج رادیویی و تحریک کلاژن سازی موجب جوانسازی و لیفت صورت می‌شود.

به طور کلی روش ار اف فرکشنال در مقایسه با تزریق بوتاکس روش مناسبتری است. اما روش بوتاکس نیز جزو روش‌های جوانسازی محبوب محسوب می‌شود که می‌تواند اثرگذاری بسیار خوبی در کوتاه مدت داشته باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ما را دنبال کنید

به منظور راهنمایی هر چه بهتر مشاوران ما فرم زیر را پر کنید تا در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم

"*" indicates required fields

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرم linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام