تزریق بوتاکس، مدت زمان اثرگذاری و عوارض آن

تزریق بوتاکس

در سال‌های اخیر محبوبیت روش‌های زیبایی که نیاز به عمل جراحی ندارند و دوره نقاهت کوتاهی دارند همچون تزریق بوتاکس افزایش چشمگیری داشته است. بوتاکس علاوه بر خاصیت درمانی برای امور زیبایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در امور زیبایی بوتاکس با تاثیر بر سیستم عصبی و کاهش چین و چروک به زیبایی و جوانسازی پوست کمک می‌کند.

در این مقاله ما به صورت کلی تزریق بوتاکس را مورد بررسی قرار می‌دهیم و مزایا و معایب تزریق بوتاکس را برمی‌شماریم. اگر شما نیز به دنبال انجام بوتاکس هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه باشید.

منظور از بوتاکس چیست؟

بوتاکس یکی از محبوب‌ترین روش‌های مورد استفاده در کلینیک‌های زیبایی است که هر ساله بر محبوبیت آن اضافه می‌شود. در ابتدا بوتاکس کردن در سال 1970 برای امور درمانی مورد استفاده قرار گرفت اما با گذشت زمان و در سال 2001 پزشکان به این موضوع پی بردند که می‌توان از این روش برای امور زیبایی نیز بهره برد.

بوتاکس یک نوروتوکسین است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم گرفته می‌شود. در واقع نوروتوکسین‌های زیادی وجود دارند که از آن‌ها می‌توان برای انجام امور زیبایی بهره برد اما بوتاکس شناخته‌ترین نوروتوکسین مورد استفاده در صنعت زیبایی است و لذا گاها سایر نوروتوکسین‌های مورد استفاده نیز به اشتباه بوتاکس خوانده می‌شوند. بوتاکس علاوه بر این که شناخته شده ترین سم مورد استفاده در صنعت زیبایی است، به دلیل این که سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته است و مقالات زیادی در رابطه با اثربخشی آن به چاپ رسیده است، در بین مردم محبوبیت زیادی دارد.

کاربردهای درمانی بوتاکس

همان طور که در قسمت قبل نیز مورد بررسی قرار گرفت، بوتاکس تنها برای امور زیبایی به کار نمی‌رود و در امور درمانی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. در ادامه مهم‌ترین کابردهای درمانی بوتاکس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 • اسپاسم گردن. انقباضات غیر ارادی عضلانی را که باعث درد در ناحیه گردن می‌شود را تسکین می‌دهد.
 • اسپاسم ماهیچه‌ها. بوتاکس با تاثیر بر اعصاب ماهیچه‌ها باعث کاهش اسپاسم و گرفتگی آن‌ها می‌شود و بنابراین در کاهش درد ناشی از گرفتگی ماهیچه‌ها بسیار موثر است.
 • اختلالات چشمی. بوتاکس در درمان تنبلی چشم، انحراف چشم، پلک زدن به صورت غیر ارادی و غیره است.
 • تعریق بیش از حد (هایپرهیدروزیس). بوتاکس یک روش مناسب برای کاهش تعریق در قسمت‌های مختلف بدن همچون زیربغل، کف دست یا پا، صورت و غیره است.
 • کاهش درد ناشی از میگرن. بوتاکس با کاهش ترشح انتقال دهنده‌های عصبی به کاهش سردردهای میگرنی کمک بسیاری می‌کند.
 • کنترل مثانه. بوتاکس می‌تواند با تاثیر بر اعصاب مرتبط به کاهش تکرر ادرار در افراد کمک کند.

علیرغم کاربردهای متنوع، بوتاکس یک روش درمانی نیست بلکه یک راه حل موقت است. اما به دلیل تاثیرات جانبی اندک و تاثیر بالا بسیار مورد استفاده است.

مزایا استفاده از بوتاکس برای امور زیبایی

مزایای تزریق بوتاکس

استفاده از روش درمانی بوتاکس مزایای زیادی دارد که در ادامه به مهم‌ترین این مزایا اشاره خواهد شد.

 • افزایش زیبایی طبیعی
 • افزایش شادابی و جوانی پوست
 • کاهش چروک‌های پوست
 • مشاهده سریع نتایج درمان
 • دوره نقاهت کوتاه
 • هزینه درمان پایین

عوارض ناشی از تزریق بوتاکس

اگر تزریق بوتاکس به شیوه درستی صورت گیرد عوارض حاصل از آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد. در ادامه مهم‌ترین عوارض ناشی از تزریق بوتاکس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 • سردرد و یا علائم مشابه با آنفولانزا (تقریبا برای 24 ساعت)
 • کبودی، تورم و قرمزی در جایی که سوزن‌ها در پوست وارد شده‌اند.
 • عدم توانایی حرکت دادن ماهیچه‌های صورت
 • افتادگی پلک‌ها و یا ابروها در اثر تزریق بیش از حد بوتاکس

همچنین ممکن است مشکلات جدی مانند تاری دید یا دوبینی، مشکلات تنفسی و غیره نیز در بیماران مشاهده شود. البته در نظر داشته باشید که امکان وقوع چنین عوارضی خیلی محتمل نیست و اکثریت افراد پس از تزریق بوتاکس عوارضی مشاهده نمی‌کنند.

مراحل تزریق بوتاکس

بوتاکس یک روش درمانی ساده، موثر و ایمن است که در حدود 10-15 دقیقه به طول می‌انجامد. دوره نقاهت این روش درمانی بسیار کوتاه است و معمولا اکثریت افراد پس از تزریق می‌توانند فعالیت روزانه خود را از سر بگیرند.

برای تزریق بوتاکس پس از صحبت‌ها اولیه پزشک معالج ناحیه مورد نظر را ضدعفونی می‌کند و از شما می‌خواهد که حالت‌های مختلف به خود بگیرید (نظیر اخم کردن، خیره شدن و غیره) سپس با استفاده از یک سرنگ با سوزن بسیار کوچک بوتاکس به نواحی مورد نظر تزریق خواهد شد. ممکن است پزشک معالج قبل از تزریق از یک بی حس کننده استفاده کند. بنابراین اکثر بیماران پس از تزریق بوتاکس هیچ دردی را تجربه نمی‌کنند.

نحوه اثرگذاری بوتاکس به چه صورت است؟

همان طور که در بخش‌های قبل اشاره شد بوتاکس یک نوروتوکسین است. این ماده با اثرگذاری بر سیستم عصبی و ترشح سیگنال‌های عصبی انقباض عضلات را کاهش می‌دهد. در واقع بوتاکس با کاهش ترشح استیل کولین یک انتقال دهنده عصبی است باعث کاهش حرکت عضلات می‌گردد. در نتیجه عضلات به طور موقت فلج می‌شوند و لذا در زمان اخم کردن و یا خندیدن چین و چروکی ایجاد نخواهد شد.

بهترین برند بوتاکس کدام است؟

بهترین برند بوتاکس

در حال حاضر کشورهای مختلفی اقدام به تولید بوتاکس کرده‌اند که با نام‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسند. در ادامه مهم‌ترین برند بوتاکس که کیفیت خوبی دارند مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 • بوتاکس دیسپورت (Dysport) ساخت کشور انگلستان
 • بوتاکس زئومین (Xeomin) ساخت کشور آلمان
 • بوتاکس درماتوکس (Dermatox) ساخت کشور فرانسه
 • بوتاکس نورونوکس (Neuronox) ساخت کشور کره جنوبی
 • بوتاکس آزالور (Azzalure) ساخت کشور انگلستان
 • بوتاکس مصپورت (Masport) ساخت کشور ایران
 • بوتاکس دیستون (Diston) ساخت کشور ایران

شما برای اطلاع بیشتر درباره مارک‌های مختلف بوتاکس می‌توانید به مقاله بهترین برندهای بوتاکس مراجعه کنید. 

مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس

مدت زمان ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی همچون تعداد واحدهای بوتاکس تزریق شده، شرکت تولید کننده بوتاکس، محل تزریق و غیره بستگی دارد. به طور معمول برای اکثر افراد بوتاکس به مدت 4 تا 6 ماه ماندگار است و پس از آن به مرور زمان تاثیر آن از بین می‌رود. پس از از بین تاثیر بوتاکس شما می‌توانید برای تزریق دوباره بوتاکس اقدام کنید. تزریق چندباره بوتاکس هیچ مشکلی ندارد اما توصیه می‌شود حداقل 3 ماه بین هر تزریق بوتاکس در یک ناحیه فاصله باشد.

چه کسانی اجازه تزریق بوتاکس ندارند؟

اگرچه بوتاکس یک روش درمانی مناسب است اما با این حال برای تمامی افراد توصیه نمی‌شود. در ادامه افرادی که تزریق بوتاکس برای آنها توصیه نمی‌شود مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 • مادران باردار یا شیرده
 • افراد آلرژیک به بوتاکس و مشتقات آن
 • افراد آلرژیک به لیدوکایین
 • افراد مبتلا به عفونت‌های پوستی
 • احساس ناراحتی و بیماری به صورت کلی
 • استفاده از داروهای خاص
 • در صورت ابتلا به بیماری‌های عصبی-عضلانی

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس با توجه به عوامل مختلفی همچون محل تزریق بوتاکس، تعداد واحدهای تزریق شده،  مکان کلینیک زیبایی، نوع بوتاکس مورد استفاده، پزشک معالج و غیره بسیار متفاوت است بنابراین هزینه مشخصی را نمی‌توان برای تزریق بوتاکس در نظر گرفت. شما برای اطلاع دقیق از هزینه تزریق بوتاکس باید با مطب پزشک مورد نظر تماس بگیرید تا بتوانید به صورت دقیق از میزان هزینه لازم تزریق بوتاکس باخبر شوید. با این حال به طور کلی هزینه تزریق بوتاکس بین 1 تا 4 میلیون تومان برآورد می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله به صورت کلی تزریق بوتاکس و مزایای آن مورد بررسی قرار گرفت. تزریق بوتاکس یکی از بهترین روش‌های جوانسازی پوست است که به دلیل داشتن حداقل عوارض محبوبیت بسیاری در بین مردم پیدا کرده است. سالانه افراد زیادی برای تزریق بوتاکس به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند و بنابراین تزریق بوتاکس یکی از لاین‌های پرطرفدار در کلینیک‌های زیبایی است.

سوالات متداول درباره تزریق بوتاکس

معمولا تزریق بوتاکس با چه علائمی همراه است؟

معمول‌ترین علائم بوتاکس عبارت‌اند از قرمز شدن پوست، تورم و کبودی در محل تزریق همراه است.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

خیر. معمولا پزشکان هنگام تزریق بوتاکس از بی حس کننده استفاده می‌کنند و لذا بیشتر مراجعه کنندگان شکایتی از درد تزریق بوتاکس ندارند.

تزریق بوتاکس معمولا چقدر زمان می‌برد؟

معمولا اولین جلسه بوتاکس بین 45 تا 60 دقیقه به طول می‌انجامد و جلسات بعدی بین 45 تا 60 دقیقه.

آیا به بیش از یک جلسه تزریق بوتاکس نیاز است؟

همان‌طور که اشاره شد مدت ماندگاری بوتاکس معمولا 4 تا 6 ماه است و پس از آن فرد نیاز دارد برای تزریق بوتاکس به پزشک زیبایی مراجعه کند.

در چه سنی می‌توان تزریق بوتاکس داشت؟

از نظر پزشکی افراد بالای 18 سال می‌توانند تزریق بوتاکس داشته باشند. اما منظور این نیست که همه افراد بالای 18 سال باید بوتاکس تزریق کنند. تنها افرادی که نیاز به تزریق بوتاکس دارند باید برای تزریق بوتاکس اقدام کنند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ما را دنبال کنید

به منظور راهنمایی هر چه بهتر مشاوران ما فرم زیر را پر کنید تا در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم

"*" indicates required fields

دیدگاهی در مورد “تزریق بوتاکس، مدت زمان اثرگذاری و عوارض آن

 1. یگانه خلیلی گفت:

  سلام. بوتاکس dysport بهتره یا بوتاکس masport ؟

  1. سلام ، روزتون بخیر ، جفتش عالیه ، ولی Masport بهترینه در حال حاضر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرم linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام