راهنمای طراحی بیزینس پلن کلینیک زیبایی

بیزینس پلن کلینیک زیبایی

اگر به تازگی قصد تاسیس کلینیک زیبایی خود را گرفته‌اید و یا این که مدتی است در این صنعت مشغول به کار هستید باید بدانید که طراحی بیزینس پلن کلینیک زیبایی یکی از مواردی است که به صورت مستقیم بر موفقیت کلینیک زیبایی شما تاثیر گذار است. بیزینس پلن یک ساختار و چارچوب مناسب را فراهم می‌کند که در آن اهداف کلینیک زیبایی مشخص است و شما می‌توانید در صورت نیاز به آن مراجعه کنید.

در این مقاله ما به صورت جامع و کامل شما را در رابطه با نوشتن بیزینس پلن کلینیک زیبایی راهنمایی می‌کنیم. پس اگر شما نیز به دنبال تاسیس کلینیک زیبایی خود هستید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

منظور از بیزینس پلن کلینیک زیبایی چیست؟

بیزینس پلن یک سند استراتژیک است که اهداف، استراتژی‌های عملیاتی و پیش‌بینی‌های مالی برای سرمایه‌گذاری در کلینیک زیبایی را تشریح می‌کند. اگرچه بسیاری از افراد نوشتن بیزینس پلن را کاری بیهوده می‌بینند اما در واقع بیزینس پلن همانند یک نقشه راه عمل می‌کند و مسیر رسیدن به اهداف را برای ما مشخص می‌کند. به همین خاطر شما با یک پیش زمینه قبلی اقدام به تاسیس کلینیک زیبایی می‌کنید و در صورت مواجه با چالش‌ها غافلگیر نخواهید شد.

چرا یک کلینیک زیبایی به بیزینس پلن نیاز دارد؟

طراحی بیزینس پلن کلینیک زیبایی باعث می‌شود اهداف کلینیک به درستی مشخص شود و برای هر هدف برنامه ریزی منحصربفردی داشته باشیم. بنابراین مراحل مختلف به صورت گام به گام و با کم‌ترین چالش سپری خواهند شد. علاوه بر این با توجه به بیزینس پلن نوشته شده می‌توان میزان پیشرفت یک کلینیک زیبایی را اندازه گیری کرد. همچنین اگر شما از برنامه خود عقب باشید بیزینس پلن می‌تواند با ایجاد انگیزه شما را به سمت هدف سوق دهد.

بیزینس پلن کلینیک زیبایی از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

بخش ‌های مختلف بیزینس پلن کلینیک زیبایی

بیزینس پلن‌ها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و نمی‌توان یک فرمت ثابت برای آن‌ها در نظر گرفت. اما به طور کلی هر بیزینس پلن از چند بخش اساسی تشکیل شده است که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

خلاصه اجرایی

اولین بخشی که در ابتدای بیزینس پلن قرار می‌گیرد خلاصه اجرایی است که به صورت خلاصه وار بیزینس پلن شما را توضیح می‌دهد. این بخش معمولا آخرین قسمتی است که نوشته می‌شود زیرا باید پس از مشخص کردن همه بخش‌ها نوشته شود.

هدف از خلاصه اجرایی جذب سریع خواننده است. در این بخش می‌بایست به طور خلاصه کسب و کار شما معرفی شود. در این بخش باید توضیح داده شود که شما دقیقا به چه کاری مشغول هستید و چه خدماتی به مشتری ارائه می‌دهید.

توضیح خدمات ارائه شده در کلینیک زیبایی

در این قسمت شما باید با جزئیات درباره خدماتی که ارائه می‌دهید توضیح دهید. به طور مثال باید بگویید که در کلینیک زیبایی شما خدمات لیزر موهای زائد، تناسب اندام، فیشیال صورت و … ارائه می‌شود. سپس برای هر کدام از خدمات توضیحات تکمیلی را ارائه دهید. مثلا این که از چه دستگاه‌ها و تکنینک‌هایی استفاده خواهید کرد.

علاوه بر این لازم است که شما به چند سوال اساسی پاسخ دهید. به طور مثال:

 • چه زمانی و چرا کلینیک زیبایی را تاسیس کردید؟
 • نقطه عطف کلینیک زیبایی شما کجاست؟
 • ساختار کلینیک زیبایی شما به چه صورت است؟

آنالیز بازار

در آنالیز بازار باید اطلاعات کلی در رابطه با صنعت زیبایی و بالخصوص کلینیک‌های زیبایی ارائه دهید. اگر چه ممکن است در نگاه اول این کار غیر ضروری برسد اما تاثیر بسیاری در شناخت شما از این صنعت خواهد داشت. آنالیز بازار 2 تاثیر شگرف بر کسب و کار شما خواهد داشت:

 1. آنالیز بازار اطلاعات کلی شما درباره این صنعت را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند درک بهتری نسبت به بیزینس زیبایی داشته باشید.
 2. با آنالیز بازار شما با استراتژی‌های بازاریابی آشنا می‌شوید و در نتیجه رسیدن به اهداف کلینیک زیبایی راحت‌تر خواهد شد.

در این بخش باید به یکسری از سوالات اساسی پاسخ دهید. مانند:

 • صنعت کلینیک‌های زیبایی چه قدر بزرگ است؟
 • این صنعت رو به رشد است یا خیر؟
 • رقبای اصلی در این صنعت چه کسانی هستند؟
 • تامین کنندگان اصلی در صنعت زیبایی چه شرکت‌هایی هستند؟
 • نرخ رشد صنعت زیبایی در سال‌های اخیر چه مقدار بوده است؟

بررسی مشتریان هدف

در این قسمت شما باید با جزئیات مشتریان هدف خود را بررسی کنید. در این بخش شما باید مشخص کنید که احتمالا مشتریان شما در چه رده سنی قرار دارند، بیشتر کدام جنسیت به کلینیک زیبایی شما مراجعه می‌کند، میزان تحصیلات و درآمد آن‌ها به چه صورت است، در چه منطقه‌ای سکونت دارند و … .

شما می‌توانید خدمات کلینیک زیبایی و دکوراسیون آن را مطابق با اطلاعات به دست آمده تعریف کنید. شناخت دقیق مشتریان و مراجعه به آن‌ها می‌تواند به صورت مستقیم بر میزان درآمد شما تاثیرگذار باشد.

آنالیز رقبا

در این قسمت شما باید رقبای خود را که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با شما رقابت می‌کنند را شناسایی کنید و روی نحوه عملکرد آن‌ها تمرکز کنید. رقبای مستقیم شما سایر کلینیک‌های زیبایی هستند و رقبای غیر مستقیم شما شرکت‌ها و کمپانی‌هایی هستند که افراد از آن‌ها محصولات زیبایی تهیه می‌کنند. همچنین سالن‌های آرایشی و سالن‌های اسپا نیز می‌توانند جزو رقبای غیر مستقیم شما باشند.

یک نمای کلی از کسب و کار هر یک از رقبا ارائه دهید و سپس نقاط ضعف و قوت آن‌ها را مشخص کنید. اگرچه نمی‌توان تمامی اطلاعات مربوط به رقبا را به سادگی بدست آورد اما کسب اطلاعات کلیدی کار سختی نخواهد بود. در این قسمت شما باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • مشتریان این کلینیک‌ها چه افرادی هستند؟
 • چه خدماتی در این کلینیک‌های زیبایی ارائه می‌شوند؟
 • هزینه خدمات ارائه شده در این کلینیک‌های زیبایی چقدر است؟

برنامه بازاریابی برای کلینیک‌های زیبایی

برنامه بازاریابی برای کلینیک‌های زیبایی

در این قسمت باید استراتژی‌های بازاریابی شما به روشنی مشخص گردد و توضیح داده شود که شما قصد دارید از چه روشی برای جذب مشتری استفاده کنید. در این بخش باید روش‌های بازاریابی مناسب برای کلینیک‌های زیبایی مورد بررسی قرار گیرند و در آخر بهترین روش‌ها پیشنهاد گردند. لازم است که این بخش به طور مداوم بررسی و تنظیم شود تا مناسب با ترندهای روز دنیا بهترین روش مورد استفاده قرار گیرد.

برنامه اجرایی

در حالی که در قسمت قبلی برنامه ریزی‌های کلینیک زیبایی شما مشخص شده بود، در این بخش چگونگی دست یابی به این برنامه‌ها و اهداف مشخص خواهد شد. برنامه اجرایی شما باید از دو بخش مشخص تشکیل شده باشد:

برنامه کوتاه مدت: این بخش شامل تمام وظایف مربوط به اداره کلینیک زیبایی، پاسخ به تماس‌ها، انجام امور درمانی، بررسی صورتحساب‌ها و جمع‌آوری پرداخت‌ها است.

برنامه بلند مدت: در این قسمت باید اهداف بلند مدت خود برای کلینیک زیبایی که امیدوارید به آن‌ها دست یابید را مشخص کنید. اهداف شما می‌تواند رسیدن به تعداد خاصی مشتری در یک زمان مشخص و یا درآمد مشخصی در یک سال باشد. همچنین ممکن است هدف شما تاسیس شعب جدید کلینیک زیبایی خود در شهرهای دیگر باشد. اهداف بلند مدت با توجه به خواسته‌های شما متفاوت است.

برنامه ریزی مالی برای کلینیک‌های زیبایی

برنامه ریزی مالی برای کلینیک‌های زیبایی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک بیزینس پلن، بخش برنامه ریزی مالی است. در بیزینس پلن می‌بایست برنامه مالی پنج سال آینده کلینیک زیبایی مشخص شود. در سال اول برنامه ریزی‌ها باید به صورت ماهانه یا فصلی باشد و سپس از سال دوم میبایست برنامه‌های مالی به صورت سالانه تنظیم گردد. در این برنامه‌های مالی باید میزان درآمد، ترازنامه و جریان نقدی مشخص باشد.

میزان درآمد

میزان درآمد معمولا با مشخص کردن میزان سود و زیان و کم کردن هزینه‌ها نشان می‌دهد که آیا به سود رسیده‌اید یا خیر. برای این که بتوانید پیشبینی از میزان درآمد داشته باشید باید مفروضاتی را در نظر بگیرید. برای مثال روزانه چند بیمار را در کلینیک زیبایی خود ویزیت می‌کند؟ آیا برای مناسبت‌های خاص قصد ارائه تخفیف برای سرویس‌های مختلف را دارید؟سالانه چه درصدی بر روی خدمات شما اضافه می‌شود؟ همان طور که متوجه شدید این سوالات کمک زیادی برای پیشبینی میزان درآمد شما خواهند بود. بنابراین لازم است در این مرحله تحقیقات کافی داشته باشید تا پیشبینی‌های شما به واقعیت نزدیک‌تر باشد.

ترازنامه‌

ترازنامه دارایی، بدهی و سرمایه‌ی شما را مشخص می‌کند. ترازنامه وضعیت مالی کلینیک زیبایی شما را در یک دوره زمانی معین مشخص می‌کند. برای مثال اگر شما مبلغ یک میلیارد تومان برای تاسیس کلینیک زیبایی خود هزینه کنید، این خیلی سریع به سوددهی نخواهد رسید اما جزو دارایی‌های شما محسوب می‌شود و شما می‌توانید در طی چند سال به سوددهی برسید.

جریان نقدی

جریان نقدی مشخص میکند که کلینیک زیبایی برای شروع به کار و یا توسعه بیزینس خود به چه میزان سرمایه نیاز دارد. موردی که اغلب توسط کارآفرینان و صاحبان مشاغل مورد توجه قرار نمی‌گیرد این است که اگرچه ممکن است شما در یک دوره زمانی به سوددهی برسید اما ممکن است پول لازم برای ادامه سرمایه گذاری تمام شود و در نتیجه شما ورشکست شوید.

نتیجه گیری

در صنعت زیبایی که یکی از صنعت‌های رقابتی و مهم در عرصه جهانی است، طراحی بیزینس پلن فقط یک سند مکتوب نیست بلکه همچون یک قطب نما است که جهت درست را به شما نشان می‌دهد. بیزینس پلن با مشخص کردن مسیر راه برای شما رسیدن به اهداف کلینیک زیبایی را آسان‌تر می‌کند. مزایای اصلی بیزینس پلن جذب سرمایه گذار و کاهش ریسک است. اگر شما نیز به دنبال تاسیس یک کلینیک زیبایی موفق هستید، توصیه ما به شما پیکاپ سرمایه است.

پیکاپ سرمایه با بیش از 6 سال سابقه تجهیز و تاسیس کلینیک‌های زیبایی آماده خدمت رسانی به شما است. پیکاپ سرمایه در زمینه طراحی بیزینس پلن، انتخاب مکان، خرید دستگاه، استخدام پرسنل و … خدمات گوناگونی را ارائه می‌دهد. شما برای آگاهی از خدمات پیکاپ سرمایه می‌توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما و تکمیل فرم مورد نظر منتظر تماس از طرف مشاوران ما باشید. همچنین برای اطلاع از جشنواره‌ها می‌توانید صفحه پیکاپ سرمایه را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ما را دنبال کنید

به منظور راهنمایی هر چه بهتر مشاوران ما فرم زیر را پر کنید تا در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم

"*" indicates required fields

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرم linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام