مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

شما نیز به دنبال تزریق بوتاکس هستید اما نمی‌دانید لازم است که چه نکاتی را رعایت کنید؟ از مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس اطلاعی ندارید؟ از عوارض تزریق بوتاکس می‌ترسید؟ پیشنهاد می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید تا با آشنایی با نکات قبل و بعد از تزریق بوتاکس عوارض آن را به حداقل برسانید.

مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس

مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس

برای این که تزریق بوتاکس بهترین بازدهی را در کوتاه مدت داشته باشد و عوارض آن به حداقل کاهش یابد نیاز است که نکاتی را قبل از تزریق بوتاکس رعایت کنید. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از تزریق بوتاکس در نظر گرفته شود، مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

شست و شوی صورت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از تزریق بوتاکس باید در نظر گرفته شود این است که صورت شما باید عاری از هر گونه لوازم آرایشی، مرطوب کننده، روغن و غیره باشد. پس برای این که صورت شما کاملا تمیز باشد لازم است که با دقت شسته شود. برای این کار لازم نیست که شما حتما از یک شوینده مخصوص استفاده کنید و شوینده‌ای که به صورت روزانه استفاده می‌کند کفایت می‌کند. در انتها صورت خود را به آرامی و با استفاده از یک دستمال تمیز خشک کنید.

منع مصرف مشروبات الکلی

مصرف مشروبات الکلی به ویژه شراب قرمز باعث افزایش احتمال خونریزی و کبودی پس از تزریق بوتاکس می‌شود. بنابراین اگر قصد تزریق بوتاکس دارید توصیه می‌شود حداقل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.

منع مصرف داروهای ضد التهابی

مصرف داروهای ضد التهابی همچون آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و … می‌تواند باعث افزایش احتمال خون ریزی و کبودی ‌شود. این داروها به دلیل خاصیت رقیق کنندگی خون توانایی بدن برای تشکیل لخته های خون را که برای کنترل خونریزی مهم هستند، مهار کنند. بنابراین اگر شما داروهای ضد التهابی مصرف می‌کنید لازم است که مصرف دراوها را حداقل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس و با مشورت پزشک معالج خود قطع کنید.

پرهیزات غذایی

بهتر است قبل از تزریق بوتاکس از مصرف بعضی از غذاها خودداری کنید. به عنوان مثال توصیه می‌شود یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از سیر استفاده نشود زیرا سیر حاوی ترکیباتی مانند آلیسین است که اثرات ضد پلاکتی و ضد انعقادی دارد و بنابراین باعث افزایش احتمال خونریزی و کبودی می‌شود.

عدم تحریک پوست

پوست صورت خود را به هیچ عنوان قبل از تزریق بوتاکس تحریک نکنید. منظور این است که از اعمالی همچون اصلاح کردن ابروها و صورت، اپیلاسیون صورت، استفاده  از کرم‌های موبر و … که پوست صورت را تحریک می‌کند خودداری کنید.

در صورت ابتلا به بیماری، این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

در صورتی که سابقه ابتلا به بیماری خاصی دارید حتما این موضوع را با پزشک معالج خود مطرح کنید. به طور مثال کسانی که قبلا دچار تب خال شده‌اند لازم است که این موضوع را با پزشک مطرح کنند و احتمالا نیاز باشد که قبل از تزریق بوتاکس دارو مصرف کنند.

علاوه بر این اگر در روز تزریق و یا چند روز قبل از آن در محل موردنظر برای تزریق جوش، لک و … ایجاد شد بهتر است پس از مشورت با پزشک زمان تزریق بوتاکس را به تعویق بیندازید.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

علاوه بر مراقبت‌های قبل از انجام بوتاکس لازم است که شما پس از تزریق بوتاکس نیز نکاتی را رعایت کنید. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که پس از تزریق بوتاکس باید رعایت کرد تا بوتاکس تاثیر بیشتری داشته باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از یخ استفاده کنید

بسیاری از افراد پس از تزریق بوتاکس در ناحیه تزریق دچار تورم می‌شوند و احساس درد می‌کنند. بنابراین توصیه می‌شود پس از تزریق بوتاکس یک کمپرس سرد روی محل تزریق قرار دهید. البته توجه داشته باشید که نباید کمپرس را روی محل تزریق فشار دهید بلکه باید به آرامی و در بازه‌های 5-10 دقیقه‌ای این کار را انجام دهید.

ماهیچه‌های صورت خود را به کار بگیرید

یک تا دو ساعت پس از تزریق بوتاکس بهتر است ماهیچه‌های صورت خود را به کار بگیرید تا بوتاکس عملکرد بهتری داشته باشد. برای این کار لازم است صورت خود را به حالت‌های مختلف دربیاورد، ابروهای خود را بالا دهید و غیره . این کار اگرچه برای عملکرد بهتر بوتاکس تاثیرگذار است اما اگر انجام نشود نیز تاثیر منفی نخواهد داشت.

ورزش سنگین نکنید

پس از تزریق بوتاکس بهتر است برای مدت کوتاهی (حداقل 24 ساعت) از انجام ورزش‌های سنگین بپرهیزید. انجام ورزش‌های سنگین باعث افزایش گردش خون می‌شود و همین موضوع می‌تواند منجر به تورم در ناحیه تزریق گردد. علاوه بر این ممکن است ورزش کردن باعث انتشار بوتاکس به نواحی دیگری شود که برای درمان در نظر نگرفته شده بودند. در نتیجه تاثیر بوتاکس تزریق شده در ناحیه مورد نظر کاهش می‌یابد. بنابراین توصیه می‌شود حتما درباره از سرگیری ورزش پس از تزریق بوتاکس با پزشک معالج خود صحبت کنید.

آرایش نکنید!

بهتر است بعد از تزریق بوتاکس حداقل برای 24 ساعت از آرایش کردن بپرهیزید. مواد آرایشی یا هرگونه مواد خارجی که روی صورت قرار گیرد ممکن است روی پوست تاثیر بگذارد و باعث عفونت در محل تزریق گردد. همچنین احتمال افزایش قرمز شدن پوست، کبودی و تورم پس از آرایش کردن افزایش می‌یابد.

دراز کشیدن ممنوع

پس از تزریق بوتاکس حداقل برای 4 ساعت از دراز کشیدن و خم شدن خودداری کنید و سعی کنید که بنشینید. دراز کشیدن و یا خم شدن باعث انتشار بوتاکس به نواحی دیگر می‌شود و احتمال کبودی در محل تزریق را بالا می‌برد.

به ناحیه تزریق فشار وارد نکنید.

توجه داشته باشید که پس از تزریق بوتاکس لازم است که از وارد شدن فشار به ناحیه مورد نظر خودداری کنید. به همین خاطر در هنگام خوابیدن رو به سمت بالا بخوابید تا فشاری به صورت شما وارد نشود. همچنین از لمس صورت خود و بالخصوص ناحیه تزریق به شدت بپرهیزید. واردشدن فشار به ناحیه تزیرق باعث افزایش احتمال کبود شدن پوست و همچنین انتشار بوتاکس در سایر نقاط صورت می‌شود.

زیر نور آفتاب قرار نگیرید.

حداقل برای 4 ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بپرهیزید. گرما می‌تواند باعث گرگرفتگی و افزایش فشار خون شما شود، که ممکن است کبودی را تحریک کند. به همین سبب بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که مراجعان پس از تزریق بوتاکس 24 تا 48 ساعت از آفتاب دوری کنند.

همچنین بهتر است از قرار گرفتن در معرض گرما به هر صورتی همچون رفتن به جکوزی، سونا، دوش آب گرم و … خودداری کنید.

در چه صورت پس از تزریق بوتاکس باید به پزشک معالجه کرد؟

کبودی، تورم و قرمز شدن از علائم معمول تزریق بوتاکس هستند. اما گاها افراد پس از تزریق بوتاکس با علائمی رو به رو می‌شوند که ممکن است خطرناک باشد. در ادامه علائمی که شما پس از مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کنید مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  • مشکل در تنفس، بلع غذا و یا صحبت کردن
  • احساس ضعف در ماهیچه‌ها
  • تاری دید و دوبینی
  • از دست دادن کنترل مثانه
  • خس خس سینه، خارش، بثورات پوستی و سایر علائم آلرژیک

جمع بندی

در این مقاله به طور کلی مهم‌ترین نکات درباره مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس مورد بررسی قرار گرفتند. شما با رعایت این نکات می‌توانید عوارض حاصل از تزریق بوتاکس را به حداقل برسانید و بهترین نتیجه را بگیرید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ما را دنبال کنید

به منظور راهنمایی هر چه بهتر مشاوران ما فرم زیر را پر کنید تا در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم

"*" indicates required fields

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرم linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام