چند راهکار عملی برای جلب رضایت مشتریان کلینیک زیبایی

جلب رضایت مشتریان کلینیک زیبایی

رضایت بیماران به طور مستقیم در پیشرفت و یا شکست کلینیک‌های زیبایی نقش دارد و به همین خاطر بسیاری از موسسان کلینیک‌های زیبایی به دنبال روشی برای جلب رضایت مراجعه کنندگان خود هستند. یک کلینیک زیبایی برای جلب رضایت مراجعه کنندگان باید در تمامی مراحل رضایت آن‌ها را جلب کند.

اگر شما نیز به دنبال موفقیت کلینیک زیبایی خود و جلب رضایت زیباجویان هستید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

منظور از جلب رضایت مشتریان چیست؟

زمانی که صحبت از رضایت بیمار می‌شود گاها افراد فکر می‌کنند که جلب رضایت بیمار تنها به وسیله روش درمان مناسب و برخورد محترمانه با بیمار حاصل می‌شود. اگرچه موارد نام برده بسیار ارزشمند هستند و در جلب رضایت بیمار نقش اساسی دارند اما تنها مواردی نیستند که توجه به آنان ضروری است.

در تمام مراحلی که زیباجو با کلینیک شما در ارتباط است، یعنی از زمانی که با کلینیک شما برای تعیین وقت ملاقلات تماس می‌گیرد تا زمانی که پروسه درمان کامل می‌شود و حتی پس از آن، باید برای جلب رضایت او تلاش کرد.

چرا جلب رضایت مشتریان کلینیک زیبایی حائز اهمیت است؟

 در هر بیزینسی اولین اصل برای موفقیت و پیشرفت جلب رضایت مشتریان است. در کلینیک‌های زیبایی جلب رضایت زیباجویان از اهمیت بالاتری برخوردار است زیرا مهم‌ترین روش جذب مشتری در کلینیک‌های زیبایی تبلیغات دهان به دهان است.

هر ساله متدهای جدیدی در کلینیک‌های زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به بهبود ظاهر مراجعه کنندگان کمک می‌کند. از آن جایی که بسیاری از متدهای استفاده شده در کلینیک‌های زیبایی جدید هستند شاید بسیاری از افراد اطلاع دقیقی از آن‌ها نداشته باشند و برای کسب اطلاعات بیشتر به افرادی که این روش درمان را تجربه کرده‌اند مراجعه کنند.

افرادی که از متدهای جدید در کلینیک‌های زیبایی استفاده کرده‌اند تجربه خود را در اختیار سایر افراد قرار می‌دهند و به نوعی در این جا تبلیغات دهان به دهان شکل می‌گیرد. اگر شما بتوانید رضایت زیباجویان را در تمام پروسه درمان جلب کنید، هر یک زیباجو می‌تواند باعث جذب تعداد زیادی مراجعه کننده به کلینیک شما شود.      

چگونه رضایت مشتریان کلینیک زیبایی را جلب کنیم؟!

جذب پرسنل آرام و مودب و خوش برخورد

حال که علت اهمیت جلب رضایت مراجعه کنندگان در کلینیک‌های زیبایی را متوجه شدید، عوامل موثر در جلب رضایت مراجعه کنندگان از ابتدا تا انتهای پروسه درمان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سیستم پاسخگو مناسبی داشته باشید

زمانی که فردی تصمیم می‌گیرد به یک کلینیک زیبایی مراجعه کند در ابتدا سایت، شبکه‌های اجتماعی و … کلینیک زیبایی را برای کسب اطلاعات بیشتر جست و جو می‌کند. این فرد ممکن است سوالاتی درباره روند درمان، متدهای مورد استفاده، تعرفه‌های قیمتی و … داشته باشد و این سوالات را به صورت کامنت از شما بپرسد.

اگر کلینیک زیبایی شما به این سوالات پاسخ ندهد و یا پس از مدتی طولانی به سوالات پاسخ دهد این موضوع این حس را به کاربر القا می‌کند که شما برای او ارزش و احترام کافی قائل نشده‌اید و همین امر ممکن است باعث شود که فرد به کلینیک زیبایی شما مراجعه نکند.

برای حل این مشکل بهتر است که یک ادمین مجزا برای پاسخ به سوالات کاربران در صفحات مجازی داشته باشید تا در اسرع وقت به تمامی سوالات کاربران پاسخ داده شود.  

از یک سیستم نوبت دهی کاربردی استفاده کنید

مطمئنا برای همه این اتفاق افتاده است که برای رزرو وقت برای مراجعه به یک کلینیک روزها و یا حتی ماه‌ها منتظر بمانیم. اگرچه بسیاری از افراد متصور هستند که طولانی بودن مدت انتظار یعنی تعداد مراجعه کنندگان بالا و این موضوع را به اعتبار کلینیک نسبت می‌دهند اما این موضوع همیشه صادق نیست. طولانی بودن صف‌های انتظار ممکن است باعث شود شما تعداد زیادی از مراجعه‌کنندگان خود را از دست بدهید.

مشکل دیگری که اکثرا افراد در زمان نوبت گرفتن با آن رو به رو می‌شوند، عدم پاسخگویی به تلفن‌های کلینیک است. ممکن است یک فرد برای رزرو نوبت خود مجبور شود بارها با کلینیک زیبایی شما تماس بگیرید تا بتواند با اپراتور مربوطه صحبت کند. شما برای حل این مشکل می‌توانید در سایت کلینیک زیبایی خود نوبت‌دهی آنلاین داشته باشید.

بدین صورت نه تنها افراد مدت طولانی در صف انتظار تماس باقی نمی‌مانند بلکه پرسنل کلینیک زیبایی نیز می‌توانند با آرامش بیشتری به سایر امور مربوطه کلینیک مشغول باشند.

از پرسنل صبور و مودب در بخش پذیرش استفاده کنید

پس از این که زیباجو موفق به رزرو وقت شد در کلینیک زیبایی شما حضور می‌یابد و اولین قسمتی که به آن مراجعه می‌کند قسمت پذیرش کلینیک زیبایی است. به عبارت دیگر اولین برخورد مستقیم مراجعه کننده با پرسنل قسمت پذیرش کلینیک زیبایی است و به همین دلیل نحوه برخورد این افراد در جلب رضایت مراجعه کنندگان نقش اساسی دارد. پرسنل قسمت پذیرش می‌بایست خوش رو، صبور و آگاه باشند تا بتوانند رضایت مراجعه کنندگان را جلب کنند.

همچنین پرسنل قسمت پذیرش باید پس از خوش آمدگویی به مراجعه کنندگان به صورت محترمانه آن‌ها را راهنمایی کنند و به سوالاتشان پاسخ دهند.        

زمان انتظار مراجعه کنندگان را به حداقل برسانید

زمان انجام کار مراجعین کلینیک زیبایی را به حداقل برسانید

یکی از مهمترین عواملی که نارضایتی مراجعه کنندگان یک کلینیک زیبایی را در پی دارد زمان انتظار طولانی است. شما می‌توانید با استفاده از یک سیستم نوبت دهی کاربردی زمان انتظار مراجعه کنندگان را به حداقل برسانید. همچنین برای این که زمان انتظار راحت تری سپری شود روش‌های مختلف وجود دارد که در قسمت بعدی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از ابزار سرگرمی در کلینیک زیبایی خود استفاده کنید

متاسفانه امکان به صفر رساندن زمان انتظار برای کلینیک‌های زیبایی وجود ندارد هر چند همان طور که در سمت قبل بررسی شد می‌توان زمان انتظار را کاهش داد. اگر شما به عنوان موسس در کلینیک زیبایی خود از ابزار مختلف برای سرگرمی مراجعان کمک بگیرید می‌توانید زمان انتظار را برای مراجعان تا حد زیادی قابل تحمل کنید. در ادامه چندین ایده برای سرگرم کردن مراجعان مورد بررسی قرار می‌گیرد:

  •       در کلینیک زیبایی خود از یک کتابخانه استفاده کنید. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در هر فرصتی به مطالعه مشغول شوند. شما با استفاده از کتاب‌های معروف و مورد پسند جامعه علاوه بر نقشی که در فرهنگ کتابخوانی اجرا می‌کنید، رضایت بسیاری از افراد را نیز جلب می‌کنید.
  •       رمز وای فای را در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهید. بسیاری از افراد در جامعه امروزی زمان زیادی را در صفحات مجازی سپری می‌کنند. همچنین برای انجام بسیاری از کارهای مختلف نیاز مبرم به اینترنت وجود دارد. شما با قرار دادن رمز وای فای در اختیار مراجعه کنندگان به آن‌ها این فرصت را می‌دهید که کارهای خود را پیگیری کنند.
  •       در کلینیک زیبایی خود از تلویزیون استفاده کنید. وجود تلویزیون در کلینیک زیبایی می‌تواند با سرگرم کردن مراجعه کنندگان کمک بزرگی به شما کند. بسیاری از افراد علاقه زیادی به دنبال کردن رسانه ملی دارند و به همین خاطر برنامه‌های مختلف تلویزیونی را دنبال می‌کنند.       

بهداشت محیط را فراموش نکنید

یکی از مواردی که برای بسیاری از بیماران حائز اهمیت است بهداشت محیط است. تمیز بودن کلینیک نشان دهنده این است که شما اصول بهداشتی را رعایت می‌کند. مطمئنا اعتماد کردن به کلینیکی که به بهداشت محیط اهمیتی نمی‌دهد آسان نخواهد بود. پس بهتر است به طور مرتب محیط کلینیک زیبایی تمیز شود تا از این طریق بتوانید رضایت مراجعه کنندگان را جلب کنید.  

در اتاق معاینه برای بیماران وقت کافی بگذارید

زمانی که فرد به اتاق معاینه مراجعه می‌کند انتظار دارد تا پزشک معالج با دقت به او گوش بسپارد و به سوالات او پاسخ دهد. اکثر زیباجویان زمانی که به پزشک معالج مراجعه می‌کنند دغدغه‌هایی دارند و سوالاتی ذهن آن‌ها را درگیر کرده است که اگر با دقت به آن‌ها پاسخ داده نشود ممکن است بعدا مشکل ساز شود.

شما برای جلب رضایت زیباجویان به عنوان پزشک بهتر است که یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید و به صورت مدون برنامه‌ درمان را در اختیار زیباجویان قرار دهید. بدین صورت فرد می‌داند که مراحل درمان به چه صورت است و قرار است در هر جلسه چه اتفاقی برای او بیفتد.                                                                                                                                                                  

از دستگاه‌های بروز و جدید استفاده کنید

در سال‌های اخیر و با پیشرفت علم شرکت‌های زیادی اقدام به تولید و فروش تجهیزات پزشکی کرده‌اند. معمولا دستگاه‌های جدید نسبت به دستگاه‌های قدیمی از کیفیت بالاتری برخوردار اند و در مدت زمان کوتاه تری می‌توان تاثیرات استفاده از آن‌ها را حس کرد. بنابراین اکثر مراجعه کنندگان قبل از حضور در کلینیک‌ها با چک کردن سایت و صفحات اجتماعی شما از کیفیت دستگاه‌های مورد استفاده مطمئن می‌شوند. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر رضایت مراجعه کنندگان برای شما حائز اهمیت است از دستگاه‌های جدید و با کیفیت استفاده کنید.

اگرشما نیز به دنبال اطلاع درباره تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز کلینیک زیبایی هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله تجهیزات کلینیک زیبایی را که در آن تمامی تجهیزات مورد نیاز به طور مجزا در لاین‌های مختلف بررسی شده‌اند را مطالعه کنید.

از مراجعه کنندگان درباره کیفیت خدمات سوال کنید

از مشتریان درباره کیفیت خدمات در کلینیک بازخورد بگیرید

یکی از رازهای موفقیت یک کلینیک زیبایی پرسش درباره نقاط ضعف و قوت کلینیک زیبایی است. شما با چند پرسش کوتاه و یا طراحی یک پرسشنامه درباره کیفیت خدمات و نقاط ضعف و قوت کلینیک می‌توانید کلینیک خود را از زاویه دید دیگران مورد بررسی قرار دهید.

علاوه بر این که شما با شناسایی نقاط ضعف و قوت کلینیک می‌توانید بر بهبود شرایط و جلب رضایت زیباجویان تاثیر بگذارید، شما در زیباجویان این حس را ایجاد می‌کنید که نظر آن‌ها درباره خدمات و کیفیت آن‌ها حائز اهمیت است.

تعرفه قیمتی منصفانه داشته باشید

اگر در کلینیک زیبایی شما تمام مسائل مربوط به جلب رضایت مراجعه کنندگان به درستی رعایت شود اما از تعرفه منصفانه استفاده نشود تعداد مراجعه کنندگان شما به شدت کاهش می‌یابد. با توجه به مسئله تورم و افزایش قیمت محصولات بسیاری از افراد جامعه توانایی پرداخت مبالغ بالا برای انجام امور زیبایی را ندارند.

البته اگر تعرفه قیمتی شما بسیار پایین باشد ممکن است زیباجویان را نسبت به کیفیت خدمات شما دچار تردید کند. شما برای جلب رضایت مشتریان باید از قیمت‌های منصفانه در کلینیک زیبایی خود استفاده کنید.     

 تلاش کنید تا رضایت بیماران ناراضی را جلب کنید

هرچقدر کیفیت خدمات ارائه شده در کلینیک زیبایی بالا باشد همواره افرادی هستند که از خدمات ارائه شده ناراضی باشند. یک فرد ناراضی در یک کلینیک زیبایی نه تنها بر افرادی که در مطب حضور دارند تاثیر منفی می‌گذارند بلکه می‌توانند با صحبت‌های نادرست از اعتبار کلینیک زیبایی شما پس از خروج از مطب نیز بکاهند.

در مواجه با افراد ناراضی سعی کنید همواره با کمال احترام با این افراد برخورد کنید و سعی کنید تا مشکل بوجود آمده را حل کنید. اگر امکان حل مشکل در آن واحد وجود ندارد از فرد ناراضی عذرخواهی کنید و به او اطمینان خاطر دهید که در اسرع وقت مشکل پیش آمده را مورد بررسی قرار می‌دهید.     

در مناسبت‌های مختلف از هدیه و تخفیفات غافل نشوید

یکی از مواردی که در ذهن مراجعه کنندگان ماندگار می‌شود و می‌تواند در جلب رضایت آنان نقش داشته باشد استفاده از تخفیفات مختلف و یا هدایای مناسبتی است. شما با استفاده از تخفیفات مختلف می‌توانید به جذب تعداد زیادی مشتری بپردازید که خدمات شما را با قیمت کمتری دریافت می‌کنند و بنابراین به احتمال زیاد از کلینیک شما رضایت خاطر بیشتری خواهند داشت.

استفاده از هدایای مناسبتی نیز روش بسیار موثری در جلب رضایت مشتریان است. حتی اگر هدیه شما بسیار کوچک باشد و از نظر مالی ارزش زیادی نداشته باشد باز هم از نظر معنوی بسیار ارزشمند است و لذا از خاطر زیباجویان نمی‌رود.      

جویای حال زیباجویان پس از فرآیند درمان باشید

جزئیات پیوست Follow-Up-to-Ensure-Satisfaction

پس از پایان فرآیند درمان شما می‌توانید با یک تماس تلفنی کوتاه از حال زیباجویان با خبر شوید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز مرتب است. این تماس تلفنی هزینه چندانی ندارد اما به زیباجویان شما این پیام را می‌رساند که فرآیند درمان و بهبود وضعیت مراجعه کنندگان برای شما اهمیت دارد.

این موضوع باعث می‌شود تا زیباجویان اگر قصد انجام امور زیبایی را داشتند باز هم در آینده کلینیک زیبایی شما را برای درمان انتخاب کنند و یا حتی کلینیک زیبایی شما را به دیگران توصیه کنند.   

جمع بندی

در این مقاله به صورت کلی عوامل موثر بر جلب رضایت مراجعه کنندگان کلینیک زیبایی مورد بررسی قرار گرفت. اگر شما نیز قصد تاسیس کلینیک زیبایی خود را دارید اما اطلاعات و تجربه لازم برای شروع این کار را ندارید توصیه ما به شما پیکاپ سرمایه است.

پیکاپ سرمایه با بیش از ۶ سال سابقه تاسیس و تجهیز کلینیک‌های زیبایی و با بیش از 200 پروژه موفق در سراسر ایران آماده خدمت رسانی به شما است. شما برای استفاده از مشاوره رایگان پیکاپ سرمایه می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید و پس از تکمیل فرم مورد نظر منتظر تماس مشاوران ما باشید. همچنین شما برای اطلاع از تخفیفات و خبرهای جدید شرکت پیکاپ سرمایه میتوانید پیج اینستاگرام این شرکت را دنبال کنید.   

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ما را دنبال کنید

به منظور راهنمایی هر چه بهتر مشاوران ما فرم زیر را پر کنید تا در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم

"*" indicates required fields

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرم linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام