مجوز کلینیک زیبایی

مجوز کلینیک زیبایی

تاسیس کلینیک زیبایی یکی از مشاغل پرسود در جامعه امروزی است. بسیاری از افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در یک بیزینس مطمئن را دارند، کلینیک زیبایی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند.

برای تاسیس کلینیک زیبایی مانند هر بیزینس دیگری مراحلی باید طی شود. یکی از مهم‌ترین مراحل برای تاسیس کلینیک زیبایی، اخذ مجوز از وزارت بهداشت است. اگر شما نیز قصد تاسیس کلینیک زیبایی خود را دارید باید بدانید که برای شروع بیزینس و اخذ مجوز باید شرایط تاسیس یک کلینیک زیبایی را داشته باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه پس از بررسی شرایط لازم برای تاسیس کلینیک زیبایی، مدارک و مراحل مورد نیاز را بررسی کنیم تا بتوانید در اسرع وقت و بدون اتلاف وقت برای دریافت مجوز خود اقدام کنید.

 اخذ مجوز کلینیک زیبایی چه مزایایی دارد؟

مزایای دریافت مجوز کلینیک زیبایی

اخذ مجوز کلینیک زیبایی یکی از مراحل مهم در تاسیس کلینیک زیبایی است. اگرچه اخذ مجوز کلینیک ممکن است کمی زمان‌بر باشد با این حال مزایایی دارد که بسیار حائز اهمیت است. در ادامه مهم‌ترین مزایای دریافت مجوز کلینیک مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 • مهم‌ترین مزیت اخذ مجوز برای کلینیک زیبایی جلب اعتماد مشتریان است. با توجه به اینکه انجام خدمات زیبایی می‌تواند پروسه‌ی خطرناکی داشته باشد، کلینیک‌های دارای مجوز به مشتریان این اطمینان را می‌دهند که از اصول اولیه در کلینیک خود پیروی می‌کنند.
 • با اخذ مجوز شما به صورت قانونی فعالیت خواهید داشت و بنابراین بدون نگرانی می‌توانید به ارائه خدمات متفاوت در کلینیک خود بپردازید.
 • پس از اخذ مجوز می‌توانید به صورت گسترده کلینیک زیبایی خود را از طرق مختلف تبلیغ کنید.
 • پس از اخذ مجوز امکان استفاده از تابلو برای کلینیک مهیا می‌شود.
 •  در صورت بروز هرگونه اتفاق غیر منتظره و یا هرگونه مشکل در کلینیک قانون پشتیبان شما خواهد بود. بنابراین امکان سوء استفاده برای مشتریان و یا رقبا وجود نخواهد داشت.
 • پس از اخذ مجوز امکان استفاده از امکانات دولتی همچون دریافت وام وجود خواهد داشت.

مجوز کلینیک زیبایی از وزارت بهداشت

مجوز کلینیک زیبایی از بهداشت

برای اخذ مجوز کلینیک زیبایی باید در ابتدا به سامانه صدور پروانه‌ها و مدیریت اطلاعات موسسات به آدرس parvaneh.behdasht.gov.ir مراجعه کنید. در ادامه پس از ثبت نام در قسمت مشخص شده، اطلاعات خود را وارد کنید و به سوالات پاسخ دهید. به این ترتیب شما با تکمیل فرم‌های موجود می‌توانید برای اخذ مجوز کلینیک زیبایی اقدام کنید.

شرایط دریافت مجوز کلینیک زیبایی

شرایط مربوط به ساختمان کلینیک زیبایی

برای تاسیس یک کلینیک زیبایی در مرحله اول نیاز به دریافت مجوز است. دریافت مجوز کلینیک زیبایی تنها با داشتن شرایطی مشخص امکان‌پذیر است. برای دریافت مجوز کلینیک نیاز است که ساختمان کلینیک زیبایی و پرسنل آن شرایط لازم را داشته باشند. در ادامه مهم‌ترین شرایط لازم برای اخذ مجوز مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شرایط ساختمان کلینیک زیبایی

ساختمان مورد نظر برای کلینیک زیبایی باید شرایطی داشته باشد که بتواند مکان مناسبی را برای بیماران مهیا کند و مورد تایید وزارت بهداشت نیز باشد. در ادامه شرایط مورد نیاز برای ساختمان کلینیک مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 • ورودی ساختمان کلینیک زیبایی باید به گونه‌ای باشد که امکان عبور صندلی چرخدار و یا برانکارد برای مواقع ضروری وجود داشته باشد.
 • طول و عرض پله‌های ساختمان کلینیک زیبایی باید استاندارد باشد و همچنین باید دارای محافظ باشد تا ایمنی برای بیماران مهیا شود.
 • بهتر است کلینیک زیبایی مجهز به آسانسور باشد تا بیمارانی که حال مساعدی ندارند یا افراد توانیاب بتوانند از آن استفاده کنند.
 • باید فضای کافی برای اتاق‌های مورد نیاز کلینیک که شامل اتاق مدیریت، امور اداری و حسابداری، پذیرش، اتاق معاینه، اتاق نمونه برداری و جراحی، اتاق استراحت پرسنل، سالن انتظار، انباری و داروخانه و … باشد.
 • باید مسیری جداگانه برای رفت و آمد بیماران و پرسنل کلینیک در نظر گرفته شود.
 •  در کلینیک زیبایی باید تابلو و علایمی برای راهنمایی بیماران تعبیه شود.
 • کلینیک زیبایی باید مجهز به سیستم اطفاء حریق باشد که از طرف آتش نشانی استان مورد نظر مورد تایید باشد.
 • باید برقکشی ساختمان متناسب با نیازهای کلینیک باشد و همچنین برق اضطراری برای ساختمان در نظر گرفته شده باشد.
 • ساختمان باید روشنایی لازم برای انجام خدمات زیبایی را داشته باشد و در عین حال بیماران در هنگام رفت و آمد و یا انتظار دید درستی نسبت به محیط اطراف داشته باشند.
 • ساختمان باید دارای سیستم تهویه مناسب باشد که به صورت ۲۴ ساعته فعال باشد و محیط مناسبی را برای کارکنان و بیماران تهیه کند.

شرایط مربوط به پرسنل کلینیک زیبایی

افرادی که در یک کلینیک زیبایی مشغول به کار هستند می‌بایست مجوزهای لازم برای کار در کلینیک را از وزارت بهداشت و درمان استان مورد نظر دریافت کنند.

به طور کلی متخصصان پوست و مو می‌توانند برای تاسیس کلینیک زیبایی اقدام کنند. اگرچه پزشکان عمومی نیز پس از گذراندن دوره‌هایی مشخص می‌توانند با تاسیس کلینیک زیبایی خود، به ارائه خدمات زیبایی بپردازند.

اگر شما پزشک نیستید و تنها قصد سرمایه‌گذاری در یک کلینیک زیبایی را دارید، هیچ جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با امضا یک قرارداد با یک پزشک متخصص، کلینیک زیبایی خود را تاسیس کنید.

در ادامه نمونه‌ پروانه طبابت یک پزشک که حتما می‌بایست در کلینیک شما موجود و قابل رویت باشد را مشاهده می‌کنید:

نمونه پروانه طبابت پزشک

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کلینیک زیبایی

برای اخذ مجوز کلینیک زیبایی ارائه مدارک الزامی است. مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز می‌تواند مربوط به ساختمان کلینیک و یا پرسنل کلینیک باشد. در ادامه مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کلینیک با توجه به سایت سامانه صدور پروانه‌ها و مدیریت اطلاعات موسسات مورد بررسی قرار می‌گیرید. البته توجه داشته باشید که با توجه به شرایط شما و خدمات ارائه شده در کلینیک ممکن است به مدارک بیشتری نیاز باشد.

مدارک مربوط به ملک و ساختمان کلینیک زیبایی

۱. در صورتی که ملک متعلق به موسس یا موسسین باشد:

 • اصل/ تصویر مصدق سند مالکیت شش دانگ محل مورد نظر
 • اصل رضایت‌نامه محضری مالکین به افراد موسس غیر مالک

۲. در صورتی که ملک استیجاری باشد، یکی از موارد زیر نیاز است:

 • اصل/ تصویر اجاره‌نامه محضری با قید پلاک ثبتی
 • اصل/ تصویر اجاره‌نامه عادی همراه با اصل/ تصویر مصدق سند مالکیت شش دانگ محل مورد نظر
 • اصل رضایت‌نامه محضری ملک به همراه اصل/ تصویر مصدق سند مالکیت شش دانگ محل مورد نظر
 • و اصل تعهد نامه محضری جهت املاک استیجاری
 1. همچنین در موارد خاص ممکن است نیاز به مدارک زیر باشد:
 • اصل تعهدنامه محضری املاک فاقد سند مالکیت و پلاک ثبتی و یا نامه اداره اسناد و املاک جهت املاک فاقد سند مالکیت و پلاک ثبتی به همراه قولنامه خرید ملک (به جایگزینی سند مالکیت)
 • اصل/تصویر مستندات مربوط به مالکیت زمین‌های اوقافی
 • اصل تعهد موسس جهت کسب رضایت ساکنین (در صورت وجود واحد مسکونی در ساختمان موسسه/ مرکز)

همچنین پلان معماری موسسه/ مرکز با چیدمان و نامگذاری فضاها نیز یکی دیگر از مدارک مورد نیاز است.

مدارک مسئول فنی کلینیک زیبایی

 1. صفحه اول شناسنامه
 2. صفحه توضیحات شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات)
 3. کارت ملی (پشت و رو)
 4. کارت پایان خدمت (پشت و رو) و یا کارت معافیت از خدمت (ویژه آقایان کمتر از 45 سال سن)
 5. عکس 4*3 (پرسنلی رنگی، تمام رخ، زمینه سفید، عاری از زیورآلات، بدون کراوات، بدون آرایش و با رعایت شئون کامل اسلامی و به صورت jpg, jpeg, tif)
 6. آخرین مدرک تحصیلی (دانشنامه،گواهینامه موقت)
 7.  گواهی پایان طرح و خدمات مورد تعهد متخصصین (جهت رشته های ملزم به گذراندن طرح نیروی انسانی و خدمات مورد تعهد متخصصین (ضریب کا)) (در صورت عدم ارائه دانشنامه)
 8. پروانه‌ها و مجوزها حسب مورد (از جمله پروانه دائم، پروانه مطب و …)
 9. گواهی عدم سوء پیشینه کیفری از اداره تشخیص هویت (معرفی‌نامه از طریق سامانه قابل دریافت می‌باشد)
 10. گواهی عدم اعتیاد (ویژه متقاضیان تاسیس مرکز درمان سوء مصرف مواد، فیزیوتراپی، مرکز ارائه خدمات پرستاری در منزل، مرکز مشاوره و ارائه خدمات مامایی، موسسات پرتو پزشکی، مرکز آمبولانس خصوصی، مرکز ارائه خدمات بالینی در منزل) (معرفی نامه از طریق سامانه قابل دریافت می‌باشد)
 11. گواهی عدم سوء پیشینه انتظامی (ویژه کلیه اعضای سازمان نظام پزشکی) (معرفی نامه از طریق سامانه قابل دریافت می‌باشد)
 12. آخرین حکم کارگزینی و یا تاییدیه اشتغال از بالاترین مقام مسئول اداری برای مستخدمین کشوری و لشکری که دارای حکم کارگزینی نیستند (ویژه مستخدمین کشوری و لشکری)
 13. گواهی عدم نیاز در ساعات غیر موظف مطابق با ساعات کاری فعالیت در موسسه (ویژه مستخدمین کشوری و لشکری)
 14.  نمونه مهر و امضاء
 15. فرم تقبل مسئولیت فنی (فرم خام آن از سامانه دانلود و پس از تکمیل و مهر و امضا نمودن آن، مجددا در سامانه بارگذاری گردد)
 16. گواهی گذراندن دوره‌های مهارتی مورد نیاز براساس نوع موسسه
 17. گواهی سابقه کار (در صورت لزوم براساس نوع موسسه)
 18. گواهی گذراندن دوره‌های بازآموزی یا تعهد گذراندن آن (مسئول فنی غیر پزشک)

مدارک پرسنل کلینیک زیبایی

 • کارت ملی (پشت و رو)
 •   آخرین مدرک تحصیلی
 • پروانه‌ها و مجوزها (از جمله پروانه مطب، پروانه دائم و پروانه دفتر کار و …) (ویژه پزشکان و کارشناسان پروانه دار)
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری از اداره تشخیص هویت (ویژه پرسنل مرکز درمان سوء مصرف مواد، فیزیوتراپی، مرکز ارائه خدمات پرستاری در منزل، مرکز مشاوره و ارائه خدمات مامایی، موسسات پرتو پزشکی، مرکز آمبولانس خصوصی، مرکز ارائه خدمات بالینی در منزل ) (معرفی نامه از طریق سامانه قابل دریافت می‌باشد)
 • گواهی عدم اعتیاد (ویژه پرسنل مرکز درمان سوء مصرف مواد، فیزیوتراپی، مرکز ارائه خدمات پرستاری در منزل، مرکز مشاوره و ارائه خدمات مامایی، موسسات پرتو پزشکی، مرکز آمبولانس خصوصی، مرکز ارائه خدمات بالینی در منزل) (معرفی نامه از طریق سامانه قابل دریافت می باشد)
 • آخرین حکم کارگزینی و یا تاییدیه اشتغال از بالاترین مقام مسئول اداری برای مستخدمین کشوری و لشکری که دارای حکم کارگزینی نیستند) ویژه مستخدمین کشوری و لشکری)
 • گواهی عدم نیاز در ساعات غیر موظف مطابق با ساعات کاری فعالیت در موسسه (ویژه مستخدمین کشوری و لشکری)
 • فرم اعلام همکاری (فرم خام آن از سامانه دانلود و پس از تکمیل و مهر و امضا نمودن آن، مجددا در سامانه بارگذاری گردد)
 • گواهی گذراندن دوره‌های مهارتی مورد نیاز در صورت لزوم مطابق با آیین‌نامه
 • گواهی سابقه کار (در صورت لزوم براساس آیین نامه موسسه/مرکز)

مجوز کلینیک زیبایی بدون پزشک

برای تاسیس کلینیک زیبایی به پروانه پزشکی متخصص پوست و مو و برای تاسیس مطب زیبایی به پروانه پزشک عمومی نیاز است اما توجه داشته باشید که شما با هر تجربه و تخصصی می‌توانید به عنوان سرمایه گذار مطب زیبایی خود را تاسیس کنید. اما چگونه؟

شما می‌توانید برای تاسیس مطب زیبایی خود با یک پزشک عمومی قرارداد امضا کنید و با قرار دادن پروانه طبابت وی در مطب، کسب و کار خود را آغاز کنید. این کار از نظر قانونی بلامانع است البته توجه داشته باشید که برای انجام بعضی از امور زیبایی به حضور پزشک در مطب زیبایی نیاز است.

 

مجوز کلینیک زیبایی برای پرستاران و یا با مدرک مامایی

در حال حاضر در کشور ایران امکان تاسیس مطب زیبایی با استفاده از مدارک پرستاری و یا مامایی وجود ندارد. اگر شما در رشته پرستاری، مامایی، رشته‌های پیراپزشکی و … تحصیل کرده‌اید به عنوان سرمایه‌گذار می‌توانید مطب زیبایی خود را تاسیس کنید اما توجه داشته باشید که برای این کار لازم است پس از عقد قرارداد با پزشک برای اخذ مجوز اقدام کنید.

اگر شما قصد تاسیس کلینیک لیزر دارید باز هم برای اخذ مجوز نیاز به پروانه طبابت پزشک عمومی دارید. همچنین انجام امور زیبایی نظیر تزریق ژل، بوتاکس و … باید حتما توسط پزشک صورت گیرد و انجام این کار توسط سایر اعضای کادر درمان قانونی نخواهد بود. اگرچه گاها انجام امور زیبایی توسط سایر افراد نیز در کلینیک‌های زیبایی صورت می‌گیرد اما این کار به لحاظ قانونی مجاز نیست و می‌تواند جریمه و یا پلمپ کلینیک را در بر داشته باشد. بنابراین بهتر است انجام امور زیبایی را به یک پزشک حاذق بسپارید و به هیچ عنوان سلامت بیماران را به خطر نیندازید.

 البته توجه داشته باشید که قوانین مربوط به تاسیس مطب/ کلینیک زیبایی در شهرهای مختلف متفاوت است بنابراین بهتر است برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه تاسیس کلینیک زیبایی خود به سازمان نظام پزشکی مربوطه مراجعه کنید.

هزینه اخذ مجوز کلینیک زیبایی

هزینه‌های مربوط به اخذ مجوز کلینیک زیبایی با توجه به شرایط و خدماتی که در کلینیک زیبایی ارائه می‌شود متفاوت است. با این حال می‌توان انتظار داشت که به طور معمول برای اخذ مجوز کلینیک زیبایی به بیش از ۳ میلیون تومان نیاز باشد.

البته توجه داشته باشید که اگر شما قصد دارید دریافت مجوز کلینیک خود را به یکی از شرکت‌های حقوقی بسپارید باید هزینه‌ای مازاد را برای استفاده از خدمات این شرکت‌ها در نظر بگیرید.

مدت زمان لازم برای اخذ مجوز کلینیک زیبایی و مدت اعتبار آن

به طور کلی نمی‌توان مدت زمان مشخصی را برای دریافت مجوز تعیین کرد. با توجه به مدارک ارائه شده و خدماتی که کلینیک ارائه می‌دهد مدت زمان دریافت مجوز متغیر خواهد بود. با این حال به طور متوسط اخذ مجوز معمولا 2 تا 3 ماه به طول می‌انجامد.

مدت زمان اعتبار مجوز کلینیک‌های زیبایی در حال حاضر به مدت ۲ سال است. پس از پایان این دوره افراد می‌توانند برای تمدید مجوز خود اقدام کنند.

خرید مجوز کلینیک زیبایی 

امروزه بسیاری از افراد در صنعت زیبایی اقدام به خرید و یا فروش مجوز کلینیک زیبایی می‌کنند. افرادی که به هر دلیلی توانایی اداره کلینیک زیبایی خود را ندارند می‌توانند مجوز کلینیک زیبایی خود را به صورت قانونی به فروش برسانند. همچنین افرادی که سعی دارند در یک مدت زمان کوتاه کلینیک زیبایی خود را تاسیس کند و زمان کافی برای اخذ مجوز را ندارند می‌توانند مجوز یک کلینیک زیبایی تاسیس شده را خریداری کنند.

انحلال مجوز کلینیک زیبایی

ممکن است بنا به هر دلیلی همچون مهاجرت، تغییر در وضعیت اقتصادی و … موسسان یک کلینیک زیبایی پس از مدتی تصمیم به انحلال موسسه بگیرند. در این صورت افرادی که جزو سهامداران کلینیک زیبایی هستند می‌توانند برای انحلال کلینیک زیبایی به صورت رسمی اقدام کنند.

جمع بندی

پیکاپ سرمایه یا بیش از ۶ سال سابقه و تاسیس بیش از ۲۰۰ کلینیک زیبایی در سراسر کشور آماده است تا شما را در این مسیر همراهی کند. پیشنهاد ما استفاده از مشاوره رایگان پیکاپ سرمایه است. کارشناسان ما با توجه به شرایط موجود بهترین راه حل را برای شما ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت و صفحه تماس با ما و تکمیل فرم مورد نظر، منتظر تماس از طرف مشاورین ما باشید تا به سوالات شما پاسخ دهند.

با پیکاپ سرمایه شما یک قدم از رقبای خود جلوتر هستید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ما را دنبال کنید

به منظور راهنمایی هر چه بهتر مشاوران ما فرم زیر را پر کنید تا در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم

"*" indicates required fields

دیدگاهی در مورد “مجوز کلینیک زیبایی

 1. هانیه موسوی گفت:

  سلام خسته نباشید. چه مقدار سرمایه برای تاسیس کلینیک زیبایی نیاز هست؟؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر، میزان سرمایه مورد نظر برای تاسیس کلینیک زیبایی بستگی به موارد مختلفی مانند شهر، منطقه مورد نظر و دستگاه ها دارد، برای راهنمایی دقیق تر پیشنهاد ما استفاده از مشاوره رایگان پیکاپ سرمایه است تا کارشناسان ما با توجه به شرایط شما دقیق تر راهنمایی کنند.

 2. نگین رحمتی گفت:

  با تشکر از تیم خوب پیکاپ سرمایه. ی سوالی داشتم ایا میشه مجوز کلینیک زیبایی پزشک عمومی رو خریداری کرد؟

  1. سلام وقت شما بخیر،
   در واقع شما برای این که بتوانید کلینیک زیبایی خودتون رو تاسیس کنید نیاز هست که با یک پزشک قرارداد ببندید و به این صورت از پروانه طبابت پزشک استفاده کنید. در واقع حضور پزشک در کلینیک ضروری است و نمی توان تنها پروانه طبابت پزشک را تهیه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرم linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام