7 کسب و کار پرسود در ایران

در این مقاله می خواهیم در مورد 7 کسب و کار پر سود در ایران صحبت کنیم.

میزان سود در هر کسب و کاری به عوامل مختلفی بستگی دارد و معمولا سود حاصل با میزان تقاضا مردم برای کالا یا خدمت مورد نظر ارتباط مستقیم دارد. بدیهی است که در کشورهای مختلف عوامل متفاوتی همچون جغرافیا، اقتصاد، فرهنگ و… بر نوع و میزان تقاضای افراد آن جامعه تاثیر می‌گذارند. پس آنچه حائز اهمیت است، در نظر گرفتن نیازهای اولیه و ضروری و نیازهای ثانویه اما مهم مردم کشوری است که برای سرمایه‌گذاری در کسب و کار انتخاب کرده‌اید. علاوه بر این باید به میزان رقابت در بازار نیز توجه داشت زیرا تعداد برخی از کسب و کارها هرچقدر هم که زیاد باشد، همواره تقاضای کافی برای آن‌ها وجود دارد اما عمر برخی دیگر اصطلاحا سر آمده و بازار از آن‌ها اشباع شده است. 

در ادامه ضمن ارائه تعریف دقیقی از سود و تفاوت آن با درآمد، عوامل موثر بر پر سود بودن یک کسب و کار را بررسی کرده و ۷ کسب و کار پرسود در ایران که با توجه به تمام موارد گفته شده، در سال‌های اخیر بیشترین سود و درآمد را برای صاحبان خود به دنبال داشته‌اند، معرفی می‌شوند.

کسب و کار پرسود در ایران

سود چیست؟

سود میزان درآمد باقی مانده پس از کسر تمام هزینه‌ها از درآمد کل است. البته سود در حسابداری با آن‌چه در اقتصاد تعریف می‌شود متفاوت است. سود حسابداری در واقع از محاسبه اختلاف میان درآمد و مجموع هزینه‌های مربوط به کالا یا خدمات حاصل می‌شود و در مجموع به سه نوع سود ناخالص، سود عملیاتی و سود خالص می‌رسد.

سود ناخالص از محاسبه هزینه‌های تمام شده برای کالا یا خدمات و کسر آن از درآمد کل به دست می‌آید. با محاسبه سود ناخالص و کم کردن هزینه‌های عملیاتی از آن، سود عملیاتی و در نهایت با کسر هزینه‌های غیرعملیاتی همچون مالیات از تمامی این‌ها سود خالص بدست می‌آید. پس می‌توان گفت حسابداری تنها با میزان درآمد و هزینه‌های مالی مربوط به خدمات و محصولات سر و کار دارد، در حالیکه در اقتصاد بیشتر به موارد جایگزین توجه شده و هزینه فرصت برآورد می‌شود.

هزینه فرصت در واقع مجموع تمام موارد جایگزین و گزینه‌های دیگری است که با یک انتخاب از آن‌ها صرف نظر می‌کنید. به عبارت دیگر با بدست آوردن هر چیز، چیز دیگری را از دست می‌دهیم که آن هزینه فرصت ماست. این هزینه می‌تواند از صرف سه ساعت زمان برای برای تفریح به جای کار تا فروش خودرو شخصی جهت تامین سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی یک کسب و کار را شامل شود. بنابراین سود در اقتصاد با محاسبه تمام هزینه‌های فرصت که امکان تولید عایدی مالی داشته‌اند و کسر آن از درآمد کل محاسبه می‌شود.

کسب و کار پرسود در ایران

در نتیجه مفهوم سود در حسابداری بر ارزیابی مدیریت و عملکرد شرکت و همچنین تصمیم‌گیری‌های آینده تاثیر می‌گذارد اما سود اقتصادی گزینه‌های جایگزین با سود مشابه یا بیشتر را به شما نشان می‌دهد.

تفاوت سود و درآمد

سود و درآمد هر دو جریان مثبت مالی در حسابداری هستند و ممکن است به جای هم به کار روند اما در برخی موارد تفاوت‌های کوچکی دارند. در واقع درآمد تمام ورودی نقدی حاصل از اقدامات اولیه و اصلی شرکت یعنی فروش محصول یا ارائه خدمات در یک بازه زمانی مشخص است، پیش از آن که هزینه‌های تمام شده کالا یا خدمات و هزینه‌های غیرعملیاتی از آن کسر شود.

درآمد یک شرکت ممکن است بالا باشد اما زمانی که درآمد و هزینه‌ها برابر شوند، سود شرکت صفر می‌شود. همچنین اگر هزینه‌ها بیشتر از درآمد حاصل باشند، عدد سود منفی شده و به بیان ساده شرکت ضرر کرده است. بنابراین ۷ کسب و کار پرسود در ایران لزوما پردرآمدترین آن‌ها نیستند بلکه آن دسته کسب و کارهایی هستند که جمع هزینه آن‌ها در قیاس با میزان درآمد زیاد نباشد.

چه کسب و کاری پرسود است؟

از آن‌جایی که میزان سود حاصل از هر کسب و کار با نوع و میزان تقاضای افراد جامعه رابطه مستقیم دارد، بدیهی است که هرجا میزان تقاضا برای یک محصول یا خدمت بیشتر باشد، سود حاصل از آن کسب و کار نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین بدیهی است کسب و کارهایی که پاسخگوی نیازهای اولیه و ضروری همه افراد هستند یعنی خوراک، پوشاک، مسکن و بهداشت و سلامت، هرگز از رونق نیافتاده و تقاضای همیشگی دارند.

آن‌چه باعث می‌شود تقاضای افراد یک جامعه با جامعه دیگر متفاوت باشد، نیازهای ثانویه این افراد است که این نیازها می‌توانند برآمده از شرایط جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… باشند. اغلب زمینه‌های فرهنگی، نیازهای ویژه یک منطقه و ارزش‌های ایجاد شده توسط رسانه‌ها هستند که نیازهای ثانویه را ایجاد می‌کنند. پس برای تشخیص نوع و میزان تقاضا در هر کشور نسبت به محصولات و خدماتی خاص، ابتدا باید به ارزش‌های آن جامعه توجه شود. به طور مثال در کشور ما با توجه به آمار بالای جراحی و خدمات زیبایی، تاسیس کلینیک زیبایی یکی از ۷ کسب و کار پرسود در ایران است.

معرفی 7 کسب و کار پرسود در ایران

همان طور که گفته شد کسب و کارهای پردرآمد، کسب و کارهایی هستند که میزان تقاضا برای آن‌ها در جامعه زیاد است. معمولا پردرآمدترین کسب و کارها در سطح جهانی مشابه هستند. در ادامه 7 کسب و کار پر درآمد در ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

1.صنعت مواد غذایی

توجه به خوراک به عنوان نیاز ضروری و اولیه در ایران از دیرباز اهمیتی ویژه داشته و به دنبال آن صنعت غذایی کشور نیز رشد قابل توجهی داشته است. همچنین مطابق با آخرین گزارش مرکز آمار ایران در سال 1394، صنعت غذا در ایران که گردش مالی آن به حدود 100 میلیارد دلار می‌رسد، بیشترین میزان اشتغال‌زایی را در قیاس با صنایع دیگر داشته و ارزش افزوده‌ای معادل 144 هزار میلیارد ریال ایجاد کرده است. اما همچنان ظرفیت‌های خالی بسیاری برای استفاده بهینه‌تر از منابع طبیعی بی‌شمار و ایجاد کارخانجات و کارگاه های صنعتی غذا جهت تولید محصولات جدید و متنوع و حتی صادرات برخی از آن‌ها وجود دارد. بنابراین اگرچه تورم، پایین آمدن قدرت خرید و کاهش میزان تقاضا برای برخی محصولات سبب کاهش حاشیه سود از سمت تولید کنندگان شده است، اما همچنان تولید یا فروش مواد غذایی یکی از 7 کسب و کار پرسود در ایران به شمار می‌رود.

البته راه‌اندازی کسب و کار در حوزه مواد غذایی تنها محدود به احداث کارخانه صنعتی غذا نمی‌شود. به طور کل تمامی کسب و کارهایی که به صورت محدود یا گسترده به تولید و فروش محصولات غذایی می‌پردازند، جزو 7 کسب و کار پرسود در ایران بوده و حتی کسب و کارهای مرتبط با آن‌ها همچون بسته‌بندی یا فروشگاه‌های مواد غذایی و حتی رستوران ها نیز می‌توانند سود و بازدهی بالایی داشته باشند.

کسب و کار پرسود در ایران

 2.پوشاک

از آن‌جایی که تمام انسان‌ها به همان اندازه که به غذا نیاز دارند، بدون پوشاک نیز نمی‌توانند زندگی کنند و در فصول و مکان‌های مختلف لباس‌های متفاوت و متنوعی را می‌پوشند، تولید و فروش پوشاک همواره تقاضای بالا داشته و پتانسیل تبدیل شدن به یکی از 7 کسب و کار پرسود در ایران را دارد. به شرط آن‌که محصول تولید شده کیفیت و قیمتی قابل رقابت با محصولات موجود در بازار جهانی را داشته باشد. در نهایت تمامی محصولات تولید شده از سوی خرده فروشان و طراحان لباس به طور مستقیم در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

اگرچه در ایران فقدان منابع غنی پنبه، عدم تولید پارچه های متنوع و وجود برخی قوانین و مقررات دست و پاگیر موانعی را برای تولیدکنندگان به وجود می‌آورند، اما همچنان تولید و فروش پوشاک در ایران به ویژه در بازارهای داخلی جزو 7 کسب و کار پرسود در ایران بوده و از نظر کیفیت، طراحی و دوخت توانایی رقابت در بازارهای جهانی را نیز دارد.

همچنین با وجود تحریم‌های اقتصادی و افزایش چشمگیر قیمت ارز در سال‌های اخیر و در ادامه شیوع ویروس کرونا که همگی منجر به ممنوعیت ورود پوشاک خارجی به داخل ایران شدند، به تعداد طراحان و تولید کنندگان پوشاک در داخل کشور افزوده شده و به گفته نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، کیفیت و تنوع محصولات رشد 70 درصدی و صادرات پوشاک در ایران رشد 30 درصدی داشته است.

علاوه بر همه این ها، در حاشیه تحریم‌های ایجاد شده در سال‌های اخیر و جمع شدن نمایندگی برندهای خارجی در داخل کشور، یکی دیگر از 7 کسب و کار پرسود در ایران فروشگاه‌های آنلاین لباس هستند که امکان خرید کالا از کشورهای دیگر را برای افراد فراهم می‌کنند. البته اغلب این فعالیت‌ها شکلی غیر رسمی داشته و در ابعاد کوچک صورت می‌گیرند.

3.ساخت و ساز

وقتی از حوزه ساخت و ساز به عنوان یکی از 7 کسب و کار پرسود در ایران صحبت می‌شود، در واقع به سومین نیاز اساسی هر انسان که داشتن مسکن و سر پناه برای زندگی است اشاره می‌شود. خرید مسکن برای بسیاری از افراد در ایران مهم‌ترین چیزی است که می‌توانند در سبد خرید خود جای دهند. زیرا نه تنها پاسخگوی نیاز ضروری آن‌ها برای زندگی است، بلکه بهترین روش سرمایه گذاری برای افرادی است که ریسک پذیری بالایی ندارند.

سرمایه‌گذاری در مسکن اشکال مختلفی دارد که هر کدام می‌توانند منجر به ایجاد کسب و کاری تازه و پر سود شود. یکی از قدیمی‌ترین کسب و کارها در زمینه مسکن، خرید و فروش خانه و ساخت و ساز است که در جریان آن از فروشندگان مصالح گرفته تا طراحان داخلی و تاسیسات و همچنین بنگاه‌های خرید و فروش مسکن، در زمره 7 کسب و کار پرسود در ایران قرار می‌گیرند.

یکی از کسب و کارهای پر بازده به ویژه در یک دهه اخیر خرید خانه‌های قدیمی و بازسازی آن به منظور فروش با قیمت بالاتر است. البته بسیاری از افراد برای آن‌که بتوانند سال‌های بیشتری در یک خانه با آرامش و لذت زندگی کنند نیز پس از گذشت چندین سال از ساخت ملک خود اقدام به بازسازی آن می‌کنند. بنابراین مشاغلی همچون نقاشی ساختمان، طراحی دکوراسیون، فروش سنگ و سرامیک و… جزو 7 کسب و کار پرسود در ایران به شمار می‌روند.

4.بهداشت و سلامت

سطح بهداشت و سلامت هر کشور همواره بر کیفیت زندگی و میانگین طول عمر ساکنین آن تاثیر می‌گذارد. ضرورت وجود سلامتی و رعایت بهداشت موجب می‌شود تا افراد در مواقع خاص همچون ابتلا به بیماری با مراجعه به مراکز درمانی هزینه‌های بسیار بالایی را پرداخت کنند. بنابراین کسب و کارهای مربوط به صنعت پزشکی و درمان و همچنین تولید و فروش محصولات دارویی، مراقبتی و بهداشتی جزو 7 کسب و کار پرسود در ایران هستند که گردش مالی آن‌ها معادل 150 هزار میلیارد تومان است.

بهداشت و سلامت تنها محدود به جسم نبوده و شامل سلامت روان نیز می‌شود. در جامعه‌ای همچون ایران که به دلیل مشکلات اقتصادی، آلودگی هوا، افزایش نرخ بیکاری و… افراد اغلب از بهداشت روانی برخوردار نیستند، کسب و کارهای مربوط به روان درمانی و روان پزشکی پا به پای امور پزشکی، داروسازی و دامپزشکی می‌توانند جزو 7 کسب و کار پرسود در ایران محسوب شوند.

با گسترش فناوری اقدامات پزشکی و درمانی از شکل سنتی خود در گذشته فاصله گرفته و منجر به ایجاد کسب و کارهای تازه با روش‌های نوین تشخیص و درمان شده است. طراحی و تولید دستگاه‌های هوشمندی که قابلیت اندازه گیری فشار، قند خون، سطح اکسیژن و… در بدن انسان را دارند و همچنین تولید و فروش تجهیزات پزشکی، در این دسته قرار می‌گیرند.

5.سرگرمی

تمامی انسان‌ها در طول زندگی نیازمند داشتن اوقات فراغت و سرگرمی هستند و برای دستیابی مجدد به انرژی از دست رفته و رفع خستگی ناشی از کار و تنش‌های روزمره نیاز است تا اوقاتی را به سرگرم شدن اختصاص داد.

سرگرمی اشکال مختلفی دارد اما امروزه با وجود اینترنت و پیشرفت تکنولوژی، پلتفرم‌های فیلم و سریال، دستگاه‌های بازی ویدئویی و اپلیکیشن‌های موبایلی جای ویژه‌ای در میان مردم به ویژه ایرانیان باز کرده است. بنابراین کسب و کارهایی که در حوزه تولید فیلم و سریال در این پلتفرم‌ها قرار دارند یا به طراحی و تولید بازی‌های دیجیتال می‌پردازند قطعا تقاضای بسیاری خواهند داشت و در کنار مکان‌های سرگرمی عمومی همچون شهربازی‌های سرپوشیده، پارک‌های آبی، کافه‌های مخصوص بازی و…  جزو 7 کسب و کار پرسود در ایران به شمار می‌روند. در نتیجه کسب و کارهای مرتبط با صنعت سرگرمی در صورتی در لیست 7 کسب و کار پرسود در ایران خواهند بود که ضمن به روز بودن و تنوع در امکانات، استاندارد و ایمنی لازم را رعایت کرده و بتوانند به انتظارات این گروه سنی پاسخ دهند.

6.صنعت زیبایی

همه انسان‌ها زیبایی را دوست دارند اما معیارهای زیبایی و میزان اهمیت آن در میان مردم کشورهای مختلف با هم متفاوت است. همان‌طور که بررسی شد کشور ایران در زمینه انواع جراحی زیبایی بخصوص جراحی بینی آمار بسیار بالایی داشته و از این نظر در رتبه‌های نخست جهانی قرار دارد. علاوه بر این با ظهور روش‌های تازه و تولید دستگاه‌های به روز در زمینه لیزر موهای زائد، جوانسازی، لاغری و تناسب اندام و کاشت مو و ابرو، میزان مراجعه افراد به کلینیک زیبایی به شدت افزایش یافته است. از این رو تاسیس کلینیک زیبایی که خدمات زیبایی متنوعی را به وسیله با کیفیت‌ترین مواد اولیه و به روزترین دستگاه‌ها نظیر دستگاه لیزر موهای زائد، دستگاه‌های جوانسازی هایفو، آر-اف و کربوکسی و دستگاه‌های لاغری ارائه می‌دهند، بدون شک جزو 7 کسب و کار پرسود در ایران به شمار می‌روند که مدت زمان رسیدن به سود و درآمد در آن‌ها چندان طولانی نیست.

علاوه بر این تاسیس کلینیک زیبایی این امکان را به شما می‌دهد تا با یک سرمایه‌گذاری عاقلانه و مشارکتی و تهیه حتی یک دستگاه همچون دستگاه لیزر موهای زائد رادو پلاس که طول موج‌های مختلف لیزر را پوشش می‌دهد، کسب و کار خود را آغاز کنید و به سود و درآمد برسید تا رفته رفته بتوانید خدمات زیبایی خود را گسترش دهید.

صنعت زیبایی در ایران که یکی از پر سودترین صنایع به شمار می‌رود، تنها شامل تاسیس کلینیک زیبایی و خدمات تخصصی زیبایی نمی‌شود بلکه تولید و فروش انواع محصولات آرایشی، مراقبت پوست مو، عطر و حتی سالن‌های زیبایی و خدمات آرایشگری در زمره کسب و کارهای مربوط به صنعت زیبایی و 7 کسب و کار پرسود در ایران قرار می‌گیرند.

7.کسب و کار دیجیتال

بسیاری از افراد کسب و کار دیجیتال را به فعالیت‌های مربوط به تبلیغات مجازی و بازاریابی دیجیتال همچون تولید محتوا، طراحی وب سایت، سئو و… محدود می‌دانند. در حالی‌که کسب و کار دیجیتال در واقع به هر نوع کسب و کاری گفته می‌شود که بصورت دیجیتال و اغلب از طریق اینترنت صورت می‌گیرد. از آن‌جایی که این کسب و کارها برخی هزینه‌های موجود در کسب و کارهای حضوری و سنتی را ندارند و به شما امکان کار از هر مکانی و در هر زمانی را می‌دهند، برای هر دو گروه یعنی مصرف کنندگان و صاحبان کسب و کار بسیار مورد توجه بوده و در یک دهه اخیر سود و درآمد حاصل از آن رشد قابل توجهی داشته است.

از سوی دیگر مشخصا تبلیغات و بازاریابی دیجیتال و مشاغل مربوط به آن جزو آن دسته مشاغلی هستند که تمام کسب و کارهای گفته شده و هر کسب و کار دیگری برای افزایش تعداد مشتریان و در نتیجه سود و درآمد خود به آن‌ها نیاز دارد. بنابراین تاسیس شرکت‌های تبلیغاتی یا آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ که در آن خدماتی همچون تبلیغات محیطی و مجازی، طراحی وب سایت، بهینه سازی موتور جستجو (سئو)، تولید محتوای متنی و بصری، طرح ریزی استراتژی بازاریابی و… ارائه می‌شود، جزو 7 کسب و کار پرسود در ایران بوده که همچنان امکان رشد در آن برای افراد متخصص میسر می‌باشد.

از دیگر کسب و کارهای موجود در فضای دیجیتال که امروزه اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند، بلاگری و به دنبال آن اینفلوئنسر مارکتینگ است که نه تنها در میزان فروش محصولات و خدمات کسب و کارهای مختلف تاثیر می‌گذارند بلکه قابلیت این را دارند که در زمینه فرهنگ سازی و تعیین ارزش‌های یک جامعه به ویژه در نسل جدید تغییراتی را ایجاد کنند. در واقع بازاریابی توسط اینفلوئنسرها و بلاگرها جزو هزینه‌های رایج تبلیغات در بیشتر کسب و کارها و یکی از 7 کسب و کار پرسود در ایران است.

کسب و کار پرسود در ایران

شرکت پیکاپ سرمایه، به عنوان بهترین شرکت سرمایه‌گذاری در تاسیس کلینیک زیبایی با در اختیار داشتن نیروهای متخصص در بخش‌های مختلف شما را در تاسیس کلینیک زیبایی که به جرات در میان 7 کسب و کار پرسود در ایران درآمد و بازده بسیار خوبی دارد، همراهی می‌کند.

پیکاپ سرمایه با تضمین بازگشت سرمایه در تمامی مراحل تاسیس کلینیک زیبایی اعم از اخذ مجوز وزارت بهداشت، خرید و طراحی داخلی ساختمان کلینیک و تجهیز کلینیک زیبایی با به روزترین و با کیفیت‌ترین دستگاه لیزر موهای زائد، برای خرید دستگاه لیزر مو، جوانسازی و لاغری و در ادامه انجام مستمر تمامی فعالیت‌های مربوط به تبلیغات مجازی موثر و بازاریابی دیجیتال همچون تولید محتوا و طراحی وب سایت، در کنار شما خواهد بود.

پیکاپ سرمایه بارها این راه را آزموده و امروز در نقطه‌ای قرار دارد که به شما ضمانت رسیدن به سود را در قرارداد می‌دهد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ما را دنبال کنید

به منظور راهنمایی هر چه بهتر مشاوران ما فرم زیر را پر کنید تا در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم

"*" indicates required fields

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرم linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام