طراحی کلینیک زیبایی

طراحی کلینیک‌های زیبایی یکی از مراحل اصلی تاسیس کلینیک زیبایی است که می‌بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد زیرا می تواند به جذب مراجعه کنندگان و ایجاد محیطی آرام کمک کند. طراحی مناسب در یک کلینیک زیبایی می‌تواند با استفاده از رنگ‌های تسکین‌دهنده، نور ملایم و مبلمان راحت و … به کاهش سطح استرس و اثربخشی درمان کمک کند.

ساخت یک کلینیک زیبایی دارای چالش‌های بسیاری است. اگرچه استفاده کاربردی از فضا بیشترین اهمیت را دارد اما نمی‌توان جلوه بصری کلینیک زیبایی را نادیده گرفت. در این مقاله اصول اصلی طراحی داخلی کلینیک‌های زیبایی مورد بررسی قرار می‌گیرد پس اگر شما نیز قصد تاسیس و دیزاین کلینیک زیبایی خود را دارید با ما همراه باشید.

beauty clinic designing

قبل از طراحی کلینیک زیبایی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی اگرچه ممکن است بسیار جالب به نظر برسد اما کار دشواری است. در هنگام طراحی کلینیک زیبایی موارد زیادی باید در نظر گرفته شود. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که قبل از طراحی کلینیک زیبایی باید در نظر گرفته شوند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  1. مراجعه کنندگان خود را بشناسید. شما باید قبل از طراحی کلینیک زیبایی مراجعه کنندگان خود را بشناسید و درباره سن، جنسیت، درآمد و سلایق آن‌ها اطلاعاتی کسب کنید. بدین ترتیب شما می‌توانید تصمیم درست‌تری درباره چگونگی طراحی کلینیک با توجه به نیازهای مراجعه کنندگان بگیرید.
  2. رقبا خود را زیر نظر بگیرید. برای این که طراحی کلینیک شما موفق باشد باید رقبا را نیز در نظر بگیرید. نکات مثبت طراحی کلینیک‌های رقبا را به خاطر بسپارید و سعی کنید نکات منفی که در کلینیک‌های رقبا مشاهده کردید را در کلینیک خود نداشته باشید. مشاهده و ایده گرفتن از کلینیک‌های رقبا می‌تواند کمک بزرگی به شما کند اما به هیچ وجه از طرح آن‌ها کپی برداری نکنید.
  3. تحقیقات درباره طراحی کلینیک را فراموش نکنید. همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز بررسی شد، در طراحی کلینیک‌ها مهم‌ترین اصل استفاده بهینه از فضا است. گاها کلینیک‌هایی را می‌بینید که اگرچه از نظر بصری جذاب هستند اما از فضای کلینیک به درستی استفاده نکرده‌اند و بنابراین مراجعه کنندگان در این مکان احساس راحتی و آرامش ندارند. بهتر است اگر قصد تاسیس کلینیک زیبایی خود را دارید و اطلاعات کافی درباره طراحی کلینیک زیبایی ندارید، حتما با یک مشاور کاربلد در زمینه طراحی کلینیک‌های زیبایی صحبت کنید.

چه فضاهایی در طراحی کلینیک زیبایی اهمیت زیادی دارند؟

هر کلینیک زیبایی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. اما دیزاین بعضی از قسمت‌ها به دلیل این که بیمار زمان بیشتری در آن قسمت سپری می‌کند از اهمیت بیشتری برخوردار است. در ادامه مهم‌ترین قسمت‌هایی که دیزاین آن‌ها در کلینیک زیبایی از اهمیت بالایی برخوردار است مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

قسمت پذیرش

طراحی کلینیک زیبایی

در هنگام ورود به یک کلینیک زیبایی اولین قسمتی که مورد توجه قرار می‌گیرد، قسمت پذیرش است. پذیرش مکانی است که باعث می‌شود یک ایده کلی درباره کلینیک و فضای آن در ذهن شما نقش ببندد. به عبارت دیگر قسمت پذیرش در برداشت اولیه (first impression) نقش بسزایی دارد. 

طراحی قسمت پذیرش باید به صورتی باشد که علاوه بر این که از نظر بصری جذاب باشد، در نگاه اول مشخص باشد و دسترسی به آن دشوار نباشد.

سالن انتظار

سالن انتظار کلینیک زیبایی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که توجه به دیزاین آن از اهمیت زیادی برخوردار است، سالن انتظار مراجعین است. سالن انتظار می‌باید در کنار قسمت پذیرش قرار داشته باشد و محیطی را فراهم کند تا مراجعین بتوانند در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشند. 

در طراحی سالن انتظار می‌بایست به چند نکته مهم توجه داشت: 

  1. حفظ حریم شخصی. سالن انتظار محلی است که ممکن است مراجعین مجبور باشند چندین ساعت را در این مکان سپری کنند بنابراین نیاز است در این مکان احساس آرامش داشته باشند. شاید بعضی از مراجعین بخواهند که در زمان انتظار سایت‌های مختلفی را چک کنند یا به خواندن کتاب بپردازند. بنابراین فاصله بین مبلمان و صندلی‌ها باید به صورتی باشد که این افراد بدون هیچ دغدغه‌ای به فعالیت‌های مورد نظر خود بپردازند. 
  2. محیط سرگرم کننده. یکی از مهم‌ترین نکاتی که توجه به آن ضروری است، ایجاد فضایی است که در آن افراد بتوانند زمان خود را به درستی سپری کنند. بهتر است در کلینیک‌های زیبایی یک فضای مناسب برای قرار دادن کتابخانه در نظر گرفته شود. همچنین به یک تلویزیون برای پخش برنامه‌های مختلف و یا نمونه کارهای کلینیک زیبایی نیاز است. دسترسی به وای فا رایگان از دیگر تکنیک‌های مناسب برای سرگرم کردن مراجعین است.     

اتاق درمان

اتاق درمان کلینیک زیبایی

اتاق درمان باید به راحتی در دسترس باشد و علاوه بر این باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا تمامی وسایل و تجهیزاتی را که شما برای درمان به آن احتیاج دارید را در برگیرد. همچنین بهتر است برای اتاق درمان از کف پوش‌های قابل شست و شو استفاده گردد. 

در طراحی و دیزاین کلینیک زیبایی به چه مواردی باید توجه داشت؟

طراحی پلان و استفاده صحیح از فضای کلینیک زیبایی

قبل از اینکه دیزاین کلینیک زیبایی آغاز شود، نیاز است که با توجه به متراژ ساختمان و خدماتی که در کلینیک ارائه می‌شود یک پلان منحصر بفرد برای کلینیک طراحی شود. پلان در واقع همان نقشه ساختمان است و در پلان یک کلینیک زیبایی بخش‌های مختلف یک کلینیک به نمایش در می‌آید و محل عبور و مرور بیماران و پرسنل مشخص می‌گردد.

یکی از مواردی که در طراحی کلینیک‌های زیبایی اهمیت بسیاری دارد، تعیین محل عبور و مرور مناسب برای مراجعه‌کنندگان است. محل عبور و مرور مراجعه کنندگان باید به صورتی باشد که آن‌ها بتوانند به سادگی به قسمت‌های مختلف کلینیک دسترسی داشته باشند. 

شما با داشتن یک پلان مناسب می‌توانید هر چه زودتر برنامه خود را اجرایی کنید و به خواسته خود دست یابید. در ادامه نمونه‌ای از پلان یک کلینیک زیبایی را مشاهده می‌کنید.

نمونه پلان یک کلینیک زیبایی:

نمونه پلان کلینیک زیبایی

همان طور که در پلان بالا مشاهده می‌شود در یک کلینیک زیبایی باید به صورت دقیق قسمت‌های مختلف از هم جدا شوند. در پلان بالا اتاق لیزر، اتاق درمان، اتاق پوست، پذیرش، سالن انتظار، انبار و … مشخص شده است. 

همان‌طور که دیده می‌شود سالن انتظار در کنار پذیرش قرار گرفته است و همین موضوع باعث می‌شود که تعامل بهتری بین پرسنل و مراجعه کنندگان صورت گیرد. از طرف دیگر قرار گرفتن اتاق‌های درمان، لیزر و پوست در یک سمت و سالن انتظار و پذیرش در سمت دیگر باعث می‌شود تا عبور و مرور بی مورد تا حد زیادی در بخش اصلی کاهش یابد.

انتخاب استایل مناسب برای دکور کلینیک زیبایی

different style for aesthetic clinic

اولین چیزی که باید در هنگام طراحی کلینیک زیبایی در نظر بگیرید، انتخاب استایل مناسب برای دکوراسیون کلینیک زیبایی است. شما باید با توجه به مخاطب هدف و ایده‌ای که در ذهن دارید استایل مناسبی را برای کلینیک خود در نظر بگیرید. برای طراحی کلینیک زیبایی می‌توان از سبک‌ها و استایل‌هایی همچون مینیمالیسم، کلاسیک، گلومر و …  استفاده کرد.

مبلمان و اثاثیه و نحوه چیدمان مناسب

چیدمان مبلمان کلینیک زیبایی

مبلمان و اثاثیه‌ای که شما برای کلینیک زیبایی خود انتخاب می‌کنید بسیار حائز اهمیت است. مراجعه کنندگان به کلینیک زیبایی باید در هنگام استفاده از مبلمان احساس راحتی داشته باشند و علاوه بر این مبلمان مورد استفاده باید متناسب با فضا و متراژ کلینیک انتخاب شود.

مبلمان انتخابی نباید به گونه‌ای انتخاب شود که حس مطب‌های عمومی و یا بیمارستان‌ها را القا کند. از طرف دیگر مبلمان نباید به صورتی انتخاب شود که فضای حرفه‌ای کلینیک را زیر سوال ببرد. مبلمان مورد استفاده باید متناسب با استایل کلینیک انتخاب گردد به طور مثال اگر از سبک مینیمالیسم برای طراحی کلینیک خود استفاده کرده اید نیاز است که مبلمان شما نیز از این سبک پیروی کند.

چیدمان نادرست در یک کلینیک زیبایی

به مبلمان استفاده شده در کلینیک زیر دقت کنید. اگرچه مبلمان مورد استفاده از سبک مینیمالیسم پیروی می‌کند اما به هیچ وجه برای یک کلینیک زیبایی مناسب نیست. جنس صندلی‌های مورد استفاده فلزی است و از آن جایی که اغلب کلینیک‌های زیبایی پر از جمعیت هستند و افراد ممکن است زمان زیادی را در کلینیک‌ها سپری کنند بنابراین بهتر است از مبلمان راحتی به جای این صندلی‌ها استفاده شود. علاوه بر این صندلی‌ها در فاصله بسیار نزدیکی از هم قرار دارند که ممکن است برای بسیاری از مراجعه کنندگان خوشایند نباشد.

aesthetic clinic sofa and coach scaled

چیدمان اصولی در یک کلینیک زیبایی

در ادامه نمونه‌ای از مبلمان مناسب برای کلینیک زیبایی را مشاهده می‌کنید. این مبلمان نه تنها مبلمانی راحت است بلکه چیدمان آن نیز به صورتی انجام شده است که حریم خصوصی افراد حفظ می‌شود و مراجعه‌کنندگان می‌توانند با آرامش خاطر به کارهای خود بپردازند. این مبلمان از نظر رنگ بندی نیز نمونه‌ای مناسب محسوب می‌شود زیرا در آن از رنگ‌های خنثی برای آرامش بیشتر افراد استفاده شده است.

arranging furniture for aesthetic clinic scaled

نورپردازی فضاهای مختلف کلینیک زیبایی

aesthetic clinic lighting

نورپردازی در یک کلینیک زیبایی باید به صورتی باشد که علاوه بر این که روشنایی محیط را برای انجام خدمات زیبایی ایجاد کند، با استفاده از تکنیک‌های زیبایی شناسی بر جذابیت بصری کلینیک بیفزاید. در ادامه نکاتی که باید در هنگام نورپردازی کلینیک زیبایی به آن توجه کرد، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  • در قسمت پذیرش باید از نور ملایم استفاده شود. بهتر است در قسمت پذیرش از لامپ‌های زیبا، لوسترهای جذاب و … استفاده کنید تا به ایجاد فضایی گرم و دلپذیر کمک کند.
  • در اتاق‌های درمان می‌بایست نورپردازی به صورت کامل انجام گیرد و نور مورد استفاده روشن باشد. از آن‌جایی که اتاق‌های درمان محل انجام کارهای دقیق هستند نور این اتاق‌ها بسیار اهمیت دارد.

 انتخاب پالت رنگی

choosing a color for aesthetic clinic scaled

استفاده از یک پالت رنگی مناسب در هنگام طراحی کلینیک دارای اهمیت زیادی است زیرا استفاده از رنگ‌های مناسب می‌تواند باعث ایجاد فضایی آرام بخش برای مراجعه کنندگان شود. در هنگام انتخاب رنگ مناسب برای کلینیک زیبایی خود بهتر است از رنگ‌های آرامش بخش استفاده کنید زیرا به طور کلی در کلینیک‌های زیبایی کارهایی انجام می‌گیرد که ممکن است باعث ایجاد استرس در بیماران شوند.

در ادامه چند نمونه از پالت‌های رنگی که برای کلینیک‌های زیبایی مناسب هستند را برای ایده گرفتن معرفی میکنیم: 

different color palette color palette color palette for clinic color palette for beauty clinic color palette for aesthetic clinic collor palette and code

شما برای اطلاع از پالت‌های رنگی مناسب و ایده گرفتن می‌توانید به سایت coolors مراجعه کنید.

در نظر گرفتن تهویه مناسب

در هنگام طراحی یک کلینیک زیبایی یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد توجه به تهویه اتاق است. باید برای فضای کلینیک تهویه مناسب در نظر گرفته شود که به طور مرتب هوای تازه وارد شود. این کار نه تنها از نظر بهداشتی لازم است بلکه هوای تازه باعث ایجاد احساس راحتی در مراجعه کنندگان می‌شود.

نمونه ‌های مناسب برای طراحی داخلی کلینیک زیبایی

در ادامه چند نمونه از طرح‌های دکوراسیون داخلی کلینیک‌های زیبایی قرار داده می‌شود تا بتوانید با توجه به این طرح‌ها برای طراحی و دیزاین کلینیک زیبایی خود ایده بگیرید.

beauty clinic decoration 1 beauty clinic design 3 modern aesthetic clinic waiting room for beauty clinic modern beauty clinic

جمع بندی 

طراحی یکی کلینیک زیبایی می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد بخصوص زمانی که شما اطلاعات و تجربه کافی برای طراحی کلینیک را ندارید. بنابراین توصیه می‌شود حتما قبل از طراحی کلینیک زیبایی خود با یک مشاور متخصص در زمینه تاسیس کلینیک زیبایی صحبت کنید. توصیه ما به شما پیکاپ سرمایه است. 

پیکاپ سرمایه با بیش از ۶ سال سابقه تاسیس و تجهیز کلینیک‌های زیبایی آماده است که به شما در تمام مراحل تاسیس یک کلینیک زیبایی خدمت رسانی کند. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و استفاده از مشاوره رایگان به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم مورد نظر منتظر تماس از طرف مشاوران ما باشید. همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۹۱۰۹۹۱۹۰-۰۲۱ تماس حاصل کنید و یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ما را دنبال کنید

به منظور راهنمایی هر چه بهتر مشاوران ما فرم زیر را پر کنید تا در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم

"*" indicates required fields

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرم linkedin واتس آپ واتس آپ تلگرام